Artykuły

Godzina słońca Francisa Ebejera

To swoista premiera w Teatrze Telewizji - po raz pierwszy zrealizowano sztukę dramaturga maltańskiego. I dramaturgia, i w ogóle kultura tej małej wyspy na Morzu Śródziemnym jest u nas praktycznie nieznana.

"Godzina słońca" jest sztuką współczesną. Jej akcja rozgrywa się w eleganckiej wilii nad morzem - oczywiście na Malcie. Bohaterami nie są jednakże Maltańczycy - Ebejer w świat przedziwnej, tajemniczej wyspy, wprowadza dwie europejskie pary małżeńskie. Diana i John, dwanaście lat po ślubie, od trzech lat żyją na Malcie, postanowili właśnie, że się rozwiodą. Marion i Roger dopiero się na wyspę sprowadzili. Są dziewięć lat po ślubie, ciągle jeszcze szczęśliwi.

W dusznym klimacie wyspy, która w godle i fladze ma symbol słońca, wśród południowej roślinności, w słonecznych mirażach rozgrywa się dramat. Słońce jest jego sprawcą, prowokatorem. Słońce jest tu Bogiem. To ono kieruje postępowaniem kobiet, to ono zmienia je, a one płacą mu za to swoimi duszami. To słońce jest w gruncie rzeczy głównym bohaterem. Słońce, wyspa, na której tubylcy przygotowują się do fiesty na stulecie z okazji jakiejś swojej rocznicy. Dookoła jest plaża, upał i otoczenie, które posiada tajemniczą moc.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji