Artykuły

Warszawa. Wystawa. "Józef Elsner - nauczyciel geniusza"

Do 20 czerwca czynna będzie w salach wystawowych Muzeum Teatralnego - Teatr Wielki - Opera Narodowa wystawa "Józef Elsner - nauczyciel geniusza".

W 1822 roku dwunastoletni Fryderyk Chopin rozpoczął naukę kompozycji u Józefa Elsnera, kompozytora, dyrektora muzyki Teatru Narodowego, a przede wszystkim pedagoga, któremu Warszawa zawdzięcza początki organizacji szkolnictwa muzycznego. Pod jego opieką pozostawał do lipca 1829 roku, kiedy to Elsner do akt Szkoły Głównej Muzyki wpisał ostatnia ocenę Chopina "szczególna zdatność, geniusz muzyczny". Jednak pomimo faktu ukończenia szkoły obaj pozostawali przez wiele lat w przyjaźni, której nie przerwała emigracja Chopina, o czym świadczy zachowana korespondencja. W listach tych Elsner nazywał się "wielce szczęśliwym nauczycielem" a jego uczeń jeszcze wiele lat później listy swe kończył: " Kochany, zawsze kochany Panie Elsner [] ściskam Pana serdecznie. Kocham zawsze jak syn, jak stary syn, jak stary przyjaciel."

Elsner był też jednym z tych, którzy 2 listopada 1830 roku żegnali Chopina przy rogatkach wolskich w Warszawie. Z tej okazji skomponował on kantatę, którą wraz z przyjaciółmi odśpiewali odjeżdżającemu Chopinowi.

Wystawą Józef Elsner - nauczyciel geniusza pragniemy z okazji obchodów roku Chopinowskiego przypomnieć postać Józefa Elsnera, który w tak istotny sposób wpłynął na początki kariery młodego Chopina. Jest to także rodzaj hołdu złożonego artyście związanemu przez wiele lat z działalnością Teatru Narodowego, gdzie od 1799 roku był dyrektorem muzyki, a także współtwórcy szkolnictwa muzycznego w Warszawie w setną rocznicę powstania Szkoły Dramatycznej.

Wystawa przygotowywana jest w Muzeum Teatralnym przez Katarzynę Wodarską - Ogidel przy współuczestnictwie Janusza Jaskulskiego dyrektora Muzeum Instrumentów w Poznaniu oraz Andrzeja Spóza kierownika biblioteki i archiwum Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego. Ekspozycja podzielona będzie na trzy podstawowe działy ukazujące życie, twórczość i działalność pedagogiczną Elsnera.

W części pierwszej zaprezentowane zostaną archiwalia związane z kompozytorem, zachowane autografy jego utworów oraz ich XIX wieczne druki, a także prace edytorskie z drukarni Elsnera - pierwszej warszawskiej "sztycharni not".

Druga część poświęcona będzie kontaktom Elsnera i Chopina ukazanym poprzez korespondencję oraz wspomnienia obu muzyków i im współczesnych.

Część trzecia przedstawiać będzie jego działalność pedagogiczną zarówno od strony merytorycznej - prace o charakterze naukowym i pedagogicznym jak i od strony związku z młodzieżą szkolną, o czym świadczą liczne zachowane świadectwa. Przy tej okazji ukazane zostaną początki szkolnictwa muzycznego w Warszawie od zorganizowania przez Dyrekcję Rządową Teatru Narodowego Szkoły Dramatycznej, przez Szkołę Elementarną Muzyki i Sztuki Dramatycznej, Instytutu Muzyki i Deklamacji, czyli Konserwatorium po Szkołę Główną Muzyki, w których powstaniu Elsner brał czynny udział.

Dzięki towarzyszącemu wystawie programowi edukacyjnemu projekt ten skierowany jest nie tylko do uczniów ale także, w związku z planowanym cyklem koncertów i odczytów, do szerokiej rzeszy melomanów i uczniów szkół muzycznych oraz widzów Teatru Wielkiego zwiedzających wystawy Muzeum Teatralnego podczas spektakli.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji