Artykuły

Poznań. 85. urodziny Krystyny Feldman

Krystyna Feldman [na zdjęciu], odtwórczyni m.in. roli malarza w filmie "Mój Nikifor" czy babci Kiepskiej w serialu komediowym "Świat według Kiepskich", kończy we wtorek 1 marca 85 lat.

Za kreację łemkowskiego malarza w filmie Krzysztofa Krauzego "Mój Nikifor" aktorka otrzymała w ubiegłym roku Złotego Lwa na festiwalu filmowym w Gdyni.

Krystyna Feldman urodziła się 1 marca 1920 roku we Lwowie. Jest córką śpiewaczki operowej i aktora. Po ukończeniu studium dramatycznego jako siedemnastolatka debiutowała na scenie Teatru Miejskiego we Lwowie. Podczas wojny była łączniczką Armii Krajowej. Po zakończeniu wojny występowała w wielu miejsca, aż w końcu związała się z Teatrem Nowym w Poznaniu.

Jej filmowym debiutem była drobna rola w socrealistycznej "Celulozie" Jerzego Kawalerowicza z 1953 roku. Zarówno w kinie, teatrze, jak i telewizji Feldman uchodziła przez całe lata za mistrzynię drugiego planu. Dopiero rola w "Moim Nikiforze" podważyła tę opinię. W swoim dorobku ma ponad 80 kreacji telewizyjnych i filmowych. Rolę, która przyniosła jej spełnienie twórcze i nagrody, zagrała w wieku 84 lat.

Nie licz na to, że dadzą ci zagrać amantkę. Ty jesteś aktorką charakterystyczną - powtarzali jej krytycy. Niezwykle drobna i szczupła była jedną z pierwszych kobiet, które chodziły w męskich garniturach. Często też grywała mężczyzn. Jej zdaniem gra się przede wszystkim człowieka, płeć nie jest w aktorskiej kreacji najważniejsza.

Wielką popularność przyniosła Feldman rola babci Kiepskiej w serialu komediowym "Świat według Kiepskich". Wystąpiła m.in. w filmach "Pamiątka z celulozy" Jerzego Kawalerowicza, "Lalka" i "Wspólny pokój" Wojciecha Jerzego Hassa, "Głos z tamtego świata" Stanisława Różewicza, "Pociąg do Hollywood" Radosława Piwowarskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji