Artykuły

Gdynia. "Sublokator" Marcina Bortkiewicza na 35. FPFF

- Młody człowiek, który jest gotów do inicjacji seksualnej, postrzega rzeczywistość na swój sposób. A ona wcale nie musi być jednoznaczna - opowiada Marcin Bortkiewicz [na zdjęciu] o swoim filmie "Sublokator". Pierwszy pokaz we wtorek 25 maja - w ramach konkursu młodego kina 35. FPFF.

Marcin Bortkiewicz jest twórcą bardzo aktywnym, zajmuje się teatrem i filmem. Zaczynał w niezależnym słupskim Teatrze Rondo, gdzie dał się poznać jako świetny, wielokrotnie nagradzany aktor monodramista. Później ukończył reżyserię w Mistrzowskiej Szkole Andrzeja Wajdy. Zrealizował m.in. dokument o Stacji Morskiej na Helu "Nauczanie początkowe" (wyróżnienie jury na Krakowskim Festiwalu Filmowym). Nie porzucił jednak aktorstwa (zagrał w krótkiej fabule "Filiżanka Yoko Ono" w reż. Andrzeja Mańkowskiego). Nie rozstał się także z teatrem - reżyserował spektakle m.in. w kieleckim Teatrze Ecce Homo i Rondzie.

Jego "Sublokator" powstał w ramach cyklu "Dekolog 89+", w którym - dwadzieścia lat po serii filmów "Dekalog" Krzysztofa Kieślowskiego - młodzież urodzona po 1989 roku odwołuje się do dziesięciu przykazań. Na podstawie nadsyłanych przez nich opowiadań nakręcono dziesięć krótkich fabuł. "Sublokator" powstał na motywach opowiadania Bogny Hołodyńskiej "Świeżo malowane" i koresponduje z VI przykazaniem: "Nie cudzołóż".

Jego bohaterka Kasia, uczennica szkoły tańca, mieszka z matką w obszernym mieszkaniu. Pewnego dnia matka wynajmuje wolny pokój sublokatorowi, uczniowi szkoły sportowej. Sublokator i Kasia nawiązują oryginalną znajomość - porozumiewając się przez zamknięte drzwi; bez słów i spotkań.

- Opowiadanie spodobało mi się od razu; bo pokazuje miłość, która tak naprawdę się nie wydarza - opowiada Bortkiewicz.

(...)

Film "Sublokator" kręcony był w Kielcach. Występuje w nim między innymi Ewa Kasprzyk. - Gra w nim też paru nastoletnich aktorów z Teatru Ecce Homo - dodaje reżyser. - Są oni świadomi tego, jak się pracuje z tekstem i gotowi na liczne duble. A przy tym nie stracili młodzieńczej świeżości i naturalności.

Film "Sublokator" w reżyserii Marcina Bortkiewicza obejrzeć będzie można w Multikinie Gdynia we wtorek o godz. 18.30 i środę o godz. 11.20. Obraz jest także częścią pełnometrażowego "Dekalogu 89+ vol 2" - projekcje w Multikinie Gdynia w czwartek o godz. 19 i w sobotę o godz. 14. Spotkanie z Marcinem Bortkiewiczem w środę o godz. 15.15 w sali nr 2.

Całość: Gazeta Wyborcza Trójmiasto

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji