Artykuły

Warszawa. "4 VI Wyłącz system vol 2"

"4 VI Wyłącz system vol 2" - taką nazwę nosi cykl imprez kulturalnych, m.in. performensy, koncert i pokaz filmów, który odbędzie się 4 czerwca w Warszawie w 21. rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 r. Imprezy odbędą się m.in. w Domu Słowa Polskiego i na Placu Defilad.

Przedsięwzięcie nawiązuje do cyklu imprez kulturalnych, które zorganizowano w Warszawie w ubiegłym roku w 20. rocznicę wyborów do sejmu kontraktowego i pierwszych po wojnie wyborów do senatu.

- Budujemy tradycję obchodów "Święta Wolności", zwycięstwa zwykłych ludzi nad totalitaryzmem. (...) Ubiegłoroczna akcja pokazała, że jest wśród społeczeństwa wola radowania się w tym dniu, ale radowania się mądrego, refleksyjnego - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej dyrektor Domu Spotkań z Historią Piotr Jakubowski. Dom Spotkań z Historią jest głównym organizatorem przygotowywanego przedsięwzięcia.

- Świąt nie powinno się wyznaczać administracyjnie, odgórnie, ale myślę, że jeśli uda nam się w następnych latach kontynuować to przedsięwzięcie, jeśli będzie ono zauważane i chętnie odwiedzane przez warszawiaków, to będzie można się pokusić o to, by faktycznie ten dzień stał się w przyszłości warszawskim świętem - zaznaczyła wicedyrektor Biura Kultury Urzędu m.st. Warszawy Małgorzata Naimska. Jak zastrzegła, Warszawa ma już swoje święto, swój specjalny dzień: jest to 1 sierpnia - rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, "ale tamto święto ma zupełnie inny charakter".

Organizatorzy zapraszają chętnych w piątek 4 czerwca na godzinę 18.00 do Domu Słowa Polskiego przy ul. Miedzianej. - To niezwykłe miejsce. To tam drukowana była przez dziesięciolecia "Trybuna Ludu", tam też w 1989 r. wydrukowano pierwszy numer "Gazety Wyborczej" - przypomniała koordynatorka projektu Katarzyna Puchalska. Poinformowała, że jest to ostatnia szansa dla publiczności zobaczenia tego miejsca w obecnym kształcie, gdyż jest ono likwidowane.

Na osoby, które przyjdą do Domu Słowa Polskiego, czekać będą "warsztaty z wolności": będzie można m.in. zwiedzić drukarnię, odwiedzić komitety wyborcze, uczestniczyć w spotkaniach Latającego Uniwersytetu, zobaczyć instalację z radioodbiorników z lat 80. i posłuchać audycji z tamtych lat, obejrzeć koncert życzeń, pierwsze reklamy telewizyjne i "Dziennik TVP", wysłuchać wierszy Czesława Miłosza. Chętni będą mogli poddać się też specjalnemu badaniu, które wykaże, do jakie typu Polaków należą: sentymentalnych, surrealistycznych czy zamaszystych. Ukoronowaniem wieczoru ma być wielka fiesta - koncert muzyki tanecznej z lat 50. i 60.

W tym samym czasie na Placu Defilad odbędzie się akcja "Czołg/Samba", podczas której mieszkający i tworzący w Polsce niemiecki reżyser i scenograf Thomas Harzem wspólnie z dorosłymi i dziećmi spróbuje odczarować czołg - ulubiony motyw totalitarnej scenografii.

Następnego dnia - 5 czerwca - organizatorzy zapraszają do wzięcia udziału w akcji "Uwalnianie przestrzeni". Po miejscach na co dzień niedostępnych dla szerokiej publiczności oprowadzać będą m.in. historycy sztuki i gospodarze tych miejsc. Wśród 18 miejsc, które będzie można zwiedzić, są: dawna siedziba KC PZPR, Ministerstwo Edukacji Narodowej, dział zbiorów specjalnych Głównej Biblioteki Lekarskiej, Gazownia na Woli, Gruba Kaśka, syfon pod Rondem Dmowskiego.

Ponieważ liczba osób, która będzie mogła wejść do niektórych z budynków, jest ograniczona, organizatorzy proszą o wcześniejszą rezerwację miejsc za pośrednictwem strony internetowej www.wylaczsystem.pl

Patronat nad cyklem imprez "4 VI Wyłącz system vol 2" objęła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji