Artykuły

Gdańsk. Solo "Ślub" Romualda Krężla w Żaku

W ramach projektu "rezydencja/premiera 2010" Klub ŻAK zaprasza 28 maja o godz. 19 na "Ślub" w wykonaniu Romualda Krężla.

W grudniu 2009 roku Klub Żak ogłosił ogólnopolski konkurs "rezydencja/premiera 2010" na projekt spektakli (solo/duet) z dziedziny szeroko pojętego tańca współczesnego. W maju zostaną zaprezentowane dwa spośród zwycięskich spektakli. Pierwszym z nich będzie solo "Ślub" Romualda Krężla.

ŚLUB

reżyseria, pomysł, wykonanie, choreografia: Romuald Krężel / muzyka: Arvo Part, Steve Reich / scenografia, światła: Romuald Krężel / czas trwania: 25 min.

Monodram jest inspirowany dramatem "Ślub" Witolda Gombrowicza. Spektakl tematyką oscyluje wokół poszukiwania prawdy na swój temat, odnalezienia i określenia swojej tożsamości i sprawdzenia, czy jest to w ogóle możliwe, uwikłania człowieka w swoje własne człowieczeństwo, a z drugiej strony w społeczne zasady i porządek. Ma stanąć przed pytaniem czy określanie i kategoryzowanie zarówno w sztuce, jak i w życiu poza nią jest próbą usystematyzowania czy zamknięcia, próbą porządku, czy zabiciem możliwości dotarcia do prawdy. Ma poszukiwać granicy między odkrywaniem swojej indywidualności, a alienacją społeczną. Ślub ma być próbą połączenia wyrazu aktorskiego (i tu pytanie, czym on w ogóle jest?) z ruchem - tańcem (i tu znowu pytanie, czym on jest?). Tancerz chce sprawdzić, gdzie te dwa nośniki artystycznej treści mogą się spotkać i nierozerwalnie połączyć (nawiązując do tytułowego ślubu). Ma to być próba spektaklu opartego na obudzeniu energii w ciele - nośniku treści artystycznej bez zbędnego podziału na dane środki wyrazu (jak np. ruch i głos czy ruch i słowo), połączenia profesjonalnego (tylko z racji na wykształcenie) aktorstwa z nieprofesjonalnym (tylko z racji na brak wykształcenia) tańca. Poszukiwanie obecności aktora/ tancerza/ performera/ wykonawcy na scenie i jego manifestacji poprzez artystyczną wypowiedź.

Romuald Krężel - absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. W Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi zadebiutował rolą Konrada-Maski w "Wyzwoleniu" w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego. Związany z Teatrem Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi za dyrekcji Zbigniewa Brzozy, gdzie grał w spektaklach: "Słońce w kuchni" na podstawie opowiadania Iwaszkiewicza w reżyserii Marcina Brzozowskiego oraz "Choroba młodości" w reżyserii Ireneusza Janiszewskiego. Twórca niezależny i poszukujący, niezwiązany z żadną instytucją teatralną. Współzałożyciel Republiki Warszawa - Stowarzyszenia Działań Twórczych, współpracuje z Teatrem Maat i Centrum Kultury w Lublinie oraz Teatrem Szwalnia w Łodzi założonym przez Marcina Brzozowskiego. W Teatrze Maat wraz z Tomaszem Bazanem realizuje projekt "Idiota albo trans", prezentacje inspirowany twórczością Dostojewskiego i postaciami świętych jurodiwych rosyjskich, który w pierwszej wersji work in progress został zaprezentowany na 14. Międzynarodowym Festiwalu Konfrontacje Teatralne w Lublinie. Występuje również w spektaklu Wake up in the evening, którego premiera odbyła się w styczniu 2010. Woli nie nazywać siebie aktorem, ale raczej twórcą teatralnym, poszukuje łączenia różnych dziedzin teatru (spektaklu dramatycznego, teatru tańca, performansu). Bada współczesne aktorstwo w kontekście zmieniających się warunków teatralnych poprzez warsztaty Techniki Improwizacji Stephena Booka.

Bilety: 15,- normalne, 10,- ulgowe

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji