Artykuły

Lublin. Minister nagradza Provisorium i Kompanię Teatr

Z okazji 15 lat pracy Teatru Provisorium i Kompanii Teatr oraz 500. pokazu "Ferdydurke", w uznaniu nieocenionych zasług dla polskiej kultury, minister Bogdan Zdrojewski postanowił przyznać nagrodę dla Janusza Opryńskiego, Witolda Mazurkiewicza, Jacka Brzezińskiego, Jarosława Tomicy i Michała Zgieta.

Nagroda zostanie wręczona 22.05.2010 w Teatrze Studio w Warszawie, gdzie od 18 do 22 Teatru Provisorium i Kompania Teatr prezentowała wszystkie swoje spektakle

18.05 HOMO POLONICUS, wg K. Piwowarskiego

19.05 EMIGRANCI, S. Mrożek

20.05 DO PIACHU, T. Różewicz

21.05 TRANS-ATLANTYK, wg W. Gombrowicza

22.05 FERDYDURKE, wg W. Gombrowicza

Zespoły Teatru Provisorium i Kompanii Teatr nawiązały współpracę w 1996 roku przy okazji spektaklu "Koniec Wieku" będącego próbą przeniesienia na scenę "Dżumy" A. Camusa. Przedstawienie grane było przez rok na najważniejszych polskich festiwalach teatralnych, prezentowane było także w Rumunii i Korei Południowej. Wielki sukces obu zespołom przyniosła kolejna realizacja - "Ferdydurke" według Witolda Gombrowicza. Premiera odbyła się na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Konfrontacje Teatralne" w 1998 roku. Dla Janusza Opryńskiego było to drugie podejście do legendarnej powieści Gombrowicza, tym razem jednak z jego prozą zmierzyć musiały się dwóch reżyserów i dwa teatry, każdy z nich o odmiennym sposobie pracy. spektakl był reżyserowany wspólnie przez Janusza Opryńskiego i Witolda Mazurkiewicza. W role wcielili się wszyscy trzej aktorzy Kompanii "Teatr" oraz Jacek Brzeziński z Teatru Provisorium. Współpraca obu teatrów dała nadzwyczaj ciekawy efekt, który spotykał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki polskiej i zagranicznej a "Ferdydurke" uznano za jedno z najważniejszych wydarzeń teatralnych lat 90. oraz za najlepszą adaptację sceniczną dzieła Gombrowicza. Spektakl został obsypany nagrodami, do najbardziej prestiżowych należą: Fringe First na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Edynburgu, Grand Prix Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Polska", Grand Prix Festiwalu Małych Form Teatralnych w Rijece, Nagrodę za Zbiorową Kreację Aktorską podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego MESS w Sarajewie oraz Nagrodę za kreowanie nowej formuły teatru na Międzynarodowym Festiwalu "Kontakt" w Toruniu. Zespoły dwukrotnie odbyły tournee po Stanach Zjednoczonych, prezentując "Ferdydurke" między innymi w prestiżowym nowojorskim teatrze Off-Off Broadway - "Raw Space", "City Garage Theatre" w Los Angeles, "Arts Bank Theatre" w Filadelfii oraz w Salt Lake City, Yale University, Princeton University. Największy rozgłos zdobyły prezentacje w legendarnym teatrze "La MaMa" Ellen Stewart na Off-Off Broadway w Nowym Jorku. Do dziś "Ferdydurke" Teatru Provisorium i Kompanii Teatr grana była przeszło 500 razy, doczekała się także wersji telewizyjnej (w adaptacji Mariusza Malca).

W 2001 roku, po trzech latach nieustających prezentacji "Ferdydurke", odbyła się premiera "Scen z życia Mitteleuropy" według autorskiego scenariusza opartego na motywach "Niepokojów wychowanka Toerlessa" Roberta Musila. Kolejnym i niezwykle istotnym spektaklem obu teatrów było "Do piachu" Tadeusza Różewicza. Inscenizacja ta, to dopiero drugie przeniesienie na scenę tego dramatu w ciągu dwudziestu pięciu lat. Specjalnie dla zespołów Provisorium i Kompanii "Teatr" autor zniósł zapis autorski na swój dramat, jaki wprowadził po realizacji Tadeusza Łomnickiego w Teatrze na Woli. Spektakl zebrał bardzo dobre recenzje potwierdzone szeregiem nagród. Jesienią 2004 roku odbyła się premiera najnowszego spektaklu - artyści powrócili do twórczości Gombrowicza sięgając tym razem po "Trans-Atlantyk". Premiera spektaklu odbyła się w ramach Roku Gombrowiczowskiego, na IX Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Konfrontacje Teatralne". "Trans-Atlantyk", podobnie jak wcześniejsza Ferdydurke i "Do piachu" to spektakle przeprowadzające swoistą wiwisekcja problemu polskości, naszych narodowych cech i przywar. Również najnowszy spektakl - oparty na powieści Krystiana Piwowarskiego "Homo Polonicus" - eksploruje ten nurt inspiracji i poszukiwań teatrów. Scenografię do tego spektaklu przygotował jeden z najbardziej uznanych współczesnych polskich artystów - Robert Kuśmirowski. Pod koniec 2008 roku Witold Mazurkiewicz wyreżyserował "Emigantów" Sławomira Mrożka.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji