Artykuły

Kielce. Tancerze KTT w "Turandot" Opery Wrocławskiej

Artyści Kieleckiego Teatru Tańca współpracują z Operą Wrocławską przy "Turandot" - megaoperze, która zostanie pokazana na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu dla 15-tysięcznej widowni.

Zaproszenie do współpracy Kieleckiego Teatru Tańca to efekt dotychczasowych bardzo dobrze ocenianych kontaktów. Grzegorz Pańtak tańczy w zrealizowanym tam "Raju utraconym" i sam Penderecki stwierdził, że to najlepsza interpretacja jego dzieła operowego.

Także pozytywne recenzje po udziale Kieleckiego Teatru Tańca w spektaklu urodzinowym mistrza "Siedem bram Jerozolimy" w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie zrobiły swoje.

PRZED DZIESIĄTKAMI TYSIĘCY WIDZÓW

- Od dyrektora opery Ewy Michnik otrzymaliśmy propozycję opracowania choreografii do opery "Turandot" i zatańczenia wraz z baletem opery - mówi Elżbieta Szlufik-Pańtak, dyrektor Kieleckiego Teatru Tańca. Spektakl reżyseruje Michał Znaniecki, dyrektor Teatru Wielkiego w Poznaniu. Megaopera zostanie wystawiona na stadionie we Wrocławiu i w ciągu trzech dni obejrzy ją 45 tysięcy widzów.

- Scenografię zaprojektowano z rozmachem, a rola baletu jest w tym przedstawieniu ogromna. Na scenie będą soliści, tancerze i statyści, chóry i orkiestra będą się znajdować w specjalnej przestrzeni, niewidocznej dla widzów - wyjaśnia dyrektor. - Będziemy tańczyć na gigantycznych, kilkudziesięciometrowych, spiralnych podestach, które są częścią sukni Turandot.

Grzegorz Pańtak będzie grał księcia perskiego, skazanego na śmierć. Podczas wschodu księżyca perski książę jest prowadzony na miejsce egzekucji. Tłum błaga Turandot o łaskę. Daremnie. Turandot podtrzymuje swój rozkaz.

PRÓBY JUŻ TRWAJĄ

- Dla nas i dla całego zespołu to zupełnie nowe doświadczenie - przyznaje dyrektor. - Pierwszy raz wystąpimy na tak gigantycznej scenie, ale bardzo cieszymy się z tej współpracy, ze względu na występujących tam wybitnych artystów, skalę przedsięwzięcia i współpracę z utalentowanym reżyserem.

Próby do spektaklu już trwają. Oddzielnie ćwiczą tancerze Kieleckiego Teatru Tańca i tancerze wrocławscy. W połowie czerwca połączone zespoły będą przygotowywać się razem, według choreografii opracowanej przez Elżbietę i Grzegorza Pańtaków. Premiera spektaklu 18 czerwca.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji