Artykuły

Peszek - aktor możliwy

Scenariusz dla nie istniejącego, tęcz możliwego aktora instrumentalnego Bogusław Schaeffer napisał w 1963 roku w Krakowie - od razu z myślą o Janie Peszku. Światowe prawykonanie odbyło się w Łodzi, 22 listopada 1976 r., w Krakowie po raz pierwszy zaprezentowano spektakl w roku następnym. Jan Peszek przez ponad 20 lat prezentował tę sztukę na scenach całego świata i teraz wznawia ją na scenie Teatru PWST.

Twórca "Scenariusza..."chce zaproponować aktorowi, który by się tego podjął, wykonanie ściśle określonych działań i czynności - "odegranie" utworu - na samym sobie (...). "Scenariusz..." to parodia i kpina, ale o takiej właśnie wymowie nie decyduje sam tekst, tylko jego wykonanie z czynnościami wykonawcy, który wygłaszając poważne i pompatyczne zdanie na temat sztuki, jednocześnie zagniata ciasto, chlapie się w wodzie, włazi na drabinę z odwrotnej strony. Można powiedzieć, że mamy tu do czynienia z jeszcze jednym postdadaistycznym żartem ze Sztuki przez duże S. Schaeffera interesuje jednak w równym stopniu spektakl jako taki, realizacja zapisanych w scenariuszu karkołomnych zadań aktorskich. Brawurowe wykonanie tych zadań przez Jana Peszka potwierdza to wrażenie. Potwierdza też przekonanie Schaeffera, że "możliwy" jest "aktor instrumentalny", który całkowicie panuje nad swoimi środkami, który rzeczywiście potrafi potraktować siebie samego jako instrument i może zafascynować widownię ekspresywnymi działaniami, poczuciem humoru i w dodatku wytrzymuje kondycyjnie godzinę takiego scenicznego szaleństwa - pisał Jan Kłossowicz na łamach "Literatury".

Najbliższe spektakle: 13, 14 oraz 15 maja o godz. 20 na Scenie im. Wyspiańskiego PWST (ul. Straszewskiego 22). Bilety - 25 zł normalne, 20 - ulgowe.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji