Artykuły

Peszek możliwy

Występ wielkiego aktora

Jan Peszek wystąpi w Gdańsku. Monodram "Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego" będzie można obejrzeć bez: płatnie 13 sierpnia o godz. 20 w kościele św. Jana w Gdańsku. Wybitny aktor zaprezentuje się przy okazji polsko-niemieckich warsztatów teatralnych, które organizuje Międzynarodowy Dom Pojednania i Spotkań im. św. Maksymiliana M. Kolbego (DMK) w Gdańsku.

"Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego" specjalnie dla Jana Peszka napisał Bogusław Schaeffer, autor prac naukowych i popularnonaukowych z zakresu muzyki współczesnej, równolegle piszący sztuki teatralne ("Kwartet dla czterech aktorów"). Artysta będzie odtwórcą tytułowej i jedynej roli - Możliwego Aktora Instrumentalnego.

Jan Peszek jest aktorem teatralnym i filmowym. Najważniejsze role Jana Peszka powstały na scenach krakowskich. Wysoko ocenieni byli jego Gonzalo w "Trans Atlantyku" (1982) i Fior w "Operetce" Witolda Gombrowicza (1988), ponadto Ojciec w "Braciach Karamazow" Dostojewskiego (1990), Pchełka w "Antygonie w Nowym Jorku" Janusza Głowackiego (1994), Senator w Mickiewiczowskich "Dziadach" (1995). W ostatnich latach zajmuje się również reżyserią i produkcją własnych spektakli, jak np. "Sanatorium pod Klepsydrą" Bruno Schulza, z którym występował również w Japonii. Jest wykładowcą krakowskiej PWST.

Wystąpił m.in. w filmach: "Był jazz" Feliksa Falka (1984), "Bal na dworcu w Koluszkach" Filipa Bajona (1989), "Pożegnanie jesieni" Mariusza Trelińskiego (1990). Wyreżyserował "Wariata i zakonnicę" Witkacego i "Romea i Julię" Szekspira.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji