Artykuły

Wielcy w małej formie

W ramach odbywającego się właśnie w teatrze Na Woli przeglądu "Małe sztuki z wielkimi aktorami" 16 marca czeka widzów nie lada gratka - legendarny, grany od 25 lat monodram Jana Peszka "Scenariusz dla nie istniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego" Bogusława Schaeffera. Jest to niezmiennie aktualna satyra na sztukę, nie pozbawiona głębokiej refleksji i zjadliwej ironii. Tekst został napisany specjalnie dla Jana Peszka, który traktując siebie jako instrument, poddaje się Schaefferowskiej partyturze, wciągając widza w sceniczne szaleństwo.

17 marca można oglądać Ewę Dałkowską i partnerującego jej młodego aktora Mariusza Drężka w spektaklu "Gwiazda" Helmuta Kajzara. Jest to opowieść o doświadczonej, powoli odchodzącej ze sceny aktorce, żyjącej wspomnieniami swoich wielkich ról, momentów triumfu w teatrze, miłości, kłamstw, porażek i zwyczajnych, wpisanych w los aktora, chałtur. "Gwiazda" to błyskotliwa rozprawa o aktorstwie, sztuce i fenomenie ludzkiej tożsamości, która każe nam grać w życiu często kilka sprzecznych ze sobą ról. Tytułowa Gwiazda musi więc godzić ze sobą poczucie misji w teatrze z powinnością matki i pozą wampa, balansować między bohaterstwem a tchórzliwością, kochać i nienawidzić. Ewa Dałkowska, aktorka z ogromnym doświadczeniem i świadomością uprawianego przez siebie zawodu, doskonale odnajduje się w roli Gwiazdy. Spektakl wyreżyserował we wrocławskim teatrze K2 Jerzy Jasiński.

Następnego dnia, w przedstawieniu "Na zachód od Shannon" Martina McDonagha, przywiezionym na przegląd przez Teatr im. Słowackiego z Krakowa, wystąpi Andrzej Grabowski, uwielbiany przez publiczność serialu "Kiepscy". Rolą jednego z braci żyjących na irlandzkiej prowincji udowadnia, że sitcom nie jest jego jedyną domeną.

Przegląd zakończy się 22 marca.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji