Artykuły

Warszawa. Suchy Dok #4 w Instytucie Teatralnym

Nowy Teatr zaprasza 17 maja o g. 19:00 do Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, Jazdów 1 na Suchy Dok #4. Reportaż w teatrze. Czytanie performatywne. Wstęp wolny.

Każdemu trzeba niewolników jak powietrza. Rozkazywać to oddychać, pan się zgodzi? I nawet najbardziej wydziedziczeni mogą oddychać. Ostatni na drabinie społecznej ma żonę lub dziecko. Jeśli to kawaler, psa. Najważniejsze to móc się gniewać i żeby drugi nie miał prawa odpowiedzieć. Ktoś musi mieć ostatnie słowo.

Albert Camus.

Czy umielibyśmy rozpoznać niewolnika, mijając go na ulicy, spotykając w sklepie czy w czyimś domu? Niewolnictwo istnieje wszędzie, w krajach niedorozwiniętych i w dużych europejskich miastach. Czy istnieje coś takiego jak "zewnętrzne oznaki niewolnictwa"? Jakie ślady pozostawia zniewolenie na ciele? W jaki sposób organizm wysyła sygnały i woła otoczenie o pomoc? Czy ciało może się zmienić w mapę wyrządzonych krzywd? Albo stać się dowodem ewidencyjnym w procesie sądowym?

Historia Chrystyny, młodej Ukrainki, której udało się uciec z gospodarstwa Kowalskich pod Warszawą, niewiele się różni od doświadczenia setki Polaków, wykorzystywanych w obozie pracy pod Neapolem.

Chrystyna miała szansę i odwagę zawołać o pomoc i wytoczyć proces swoim oprawcom. Jej trauma została nazwana, uznana, a później opisana w reportażu Dużego Formatu. Właściwe słowa zostały wypowiedziane i dzięki nim leczenie traumy stało się możliwe. Ile czasu minie, zanim uwolni się ciało od zapisanego w nim upokorzenia?

Anna Smolar

Suchy Dok #4

17 maja 2010, 19:00

Instytut Teatralny, Jazdów 1

wstęp wolny

Scenariusz i reżyseria: Anna Smolar

Dramaturgia: Tomasz Śpiewak

Aktorzy: Elżbieta Piwek, Agnieszka Podsiadlik, Magdalena Popławska, Marcin Tyrol.

Tancerka: Dominika Knapik.

Perkusista: Szymon Linette

Kurator: Marcin Liber

Wykorzystane teksty:

"Niewolnica Kowalskich". Katarzyna Surmiak-Domańska, Gazeta Wyborcza, Duży Format 2007

"Wycieczka po niewolnika". Rozmawia Aleksandra Krzyżaniak-Gumowska, Gazeta Wyborcza, Duży Format 2009

"Upadek" Albert Camus

Suchy dok ruszył w listopadzie 2009 roku. Inspiracją była antologia reportażu wydana przez Instytut Reportażu i wydawnictwo Czarne "20. 20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła". Wśród autorów zbioru znaleźli się najlepsi polscy autorzy gatunku m.in.: Anna Fostakowska, Katarzyna Surmiak-Domańska, Artur Pałyga, Jacek Hugo-Bader, Wojciech Tochman.

Każda następna edycja to inny temat, autorzy, z każdą zmierzy się inny reżyser.

Teatr, który chce opisywać świat, może się wiele od reportażu nauczyć. Albo po prostu skorzystać z jego osiągnięć. Reportaż jako materiał literacki spektaklu, albo sposób odreagowania zdarzeń i wydarzeń. Warszawski Suchy Dok dokumentuje przemiany, czasem błahe, czasem fundamentalne. Nadaje ton dyskusji.

Piotr Gruszczyński

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji