Artykuły

Mein Kampf

Epizod z młodości Hitlera: przyszły dyktator przybywa z prowincjonalnego Braunau do Wiednia, gdzie - marząc o karierze malarza - próbuje dostać się do Akademii Sztuk Pięknych.

Niezdolny prowincjusz, bez środków do życia, trafia do domu noclegowego, gdzie opiekuje się nim żydowski handlarz książek Szlomo Herzl. Herzl, domorosły filozof, staje się mentorem i dobroczyńcą młodego Hitlera. Obnaża przy tym jego kompleksy, antysemityzm i chorobliwą ambicję. Autor sztuki George Tabori ukazuje to wszystko w groteskowej wizji, w której okrucieństwo miesza się ze śmiechem, a głęboka refleksja z najczystszym liryzmem.

Tabori uznawany jest za jedną z najciekawszych indywidualności teatru europejskiego ostatnich lat. Urodzony w 1914 roku w Budapeszcie, studiował w Berlinie i Dreźnie. Od 1945 mieszkał w Ameryce, gdzie pisał scenariusze filmowe m.in. dla Alfreda Hitchcocka i Josepha Loseya, studiował w słynnym Actor's Studio Lee Strasberga, wystawiał własne dramaty. W 1968 roku wraca do Europy -reżyseruje, gra, kieruje własnym teatrem Der Kreis w Wiedniu. W latach 70. i 80. pisze nowe sztuki: "Clowns", "Sigmunds Freude", "My Mother's Courage", "Peepshow". "Mein Kampf, nazwany przez autora farsą, miał swą prapremierę w 1987 roku. Spektakl jest telewizyjną wersją przedstawienia warszawskiego teatru Ateneum.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji