Artykuły

Gdańsk. Polska prapremiera "Evy Peron" w Wybrzeżu

"Eva Peron", przewrotna, niby-biograficzna sztuka argentyńskiego pisarza absurdysty, Copi'ego, na polskiej scenie pojawia się po raz pierwszy. Najnowsza prapremiera Teatru Wybrzeże już w sobotę, 22 maja. Reżyseruje Kuba Kowalski, scenografię do spektaklu przygotowuje Katarzyna Stochalska. W roli tytułowej - Łukasz Konopka.

Ostatnie godziny życia Evy Peron, uwielbianej przez Argentyńczyków prezydentowej, prawie świętej Evity. Cały kraj zamarł, w pałacu, na korytarzach tłum oficjeli, dziennikarze z całego świata i zwykli ludzie czekają na wieść o jej ostatecznym odejściu. Czekają już dziesiąty dzień. Tymczasem w salonie, zamknięta z czwórką najbliższych jej osób, schorowana Evita wcale nie jest tak chętna do umierania. Do końca próbuje budować i na nowo podsycać legendę własnej osoby. A jak to zrobić gdy gdzieś zgubiła się ukochana suknia prezydentowej?

Kuba Kowalski o sztuce:

Dramat Copi'ego to przede wszystkim traktat o płynnej granicy pomiędzy rzeczywistością a iluzją, traktat o rozmywającej się tożsamości. W roli Evy występuje mężczyzna - już na poziomie płci Eva jest więc kolażem. Choroba, która ją zadręcza, ten rak-nie-wiadomo-czego, zdaje się być kryzysem tożsamości. Widzę w Evie Peron opowieść o wielkim projekcie na siebie, wielkiej kreacji, piętrowym zafałszowaniu. Evita była mistrzem marketingu wizerunku, pierwszym może dwudziestowiecznym politykiem, który zrozumiał siłę wykreowanego obrazu. Wyprodukowała wizerunek siebie, który okazał się wielkim sukcesem, genialnym produktem - została uznana za ideał kobiecości, wielkiego przywódcę, matkę narodu. Role się jednak wypalają, nudzą zarówno aktorce, jak i publiczności; sezony przemijają. Kim jest Eva Peron, kiedy schodzi ze sceny?

***

Copi (ur. 1939, zm.1987) - argentyński prozaik, dramatopisarz i rysownik. Większość życia spędził w Paryżu. Był członkiem Tse, stowarzyszenie francusko-argentyńskich artystów, z którymi w 1969 roku wystawił sztukę biograficzną EVA PERON. Copi współpracował także z awangardową grupą, do której należał Fernando Arrabal, Roland Topor i Alejandro Jodorowsky. Stworzony przez nich RUCH PANICZNY opierał się na trzech filarach: terrorze, humorze i spontaniczności. Patronem ruchu był grecki Pan, a inspiracją - twórczość Buuela i TEATR OKRUCIEŃSTWA Artauda.

Kuba Kowalski (ur. 1981) - student sinologii na Uniwersytecie Warszawskim i w National Taiwan Normal University w Taipei na Tajwanie, oraz reżyserii teatralnej w krakowskiej PWST. Był asystentem m.in. Bogdana Hussakowskiego i Krystiana Lupy. Wyreżyserował, w ramach projektu K.O.3, krótką operę współczesną ICH BIN RITA Detleva Glanerta w Hebbel-Theater w Berlinie oraz NIEPOKOJE WYCHOWANKA TORLESSA Roberta Musila na deskach Teatru Dramatycznego w Warszawie. Na Scenie Malarnia w Teatrze Wybrzeże wystawił ZWODNICĘ Thomasa Middletona i Williama Rowleya.

***

Polska prapremiera: sobota, 22 maja, godzina 19.00, Scena Malarnia

Spektakle gramy codziennie: od 23 do 27 maja i od 13 do 16 czerwca

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji