Artykuły

Warszawa. Mishima w Ateneum

- Jestem wstrząśnięty po zobaczeniu próby tego przedstawienia - mówi dyrektor Ateneum Gustaw Holoubek o "Madame de Sade" Mishimy, której premiera odbędzie się 26 lutego.

Powinna uskrzydlać, tymczasem bywa, że doszczętnie nas rujnuje. Może "świat, w którym żyjemy, jest światem stworzonym przez markiza de Sade"?

"Nie pytaj za co cię kocham/Bo kocha się za nic/Miłość może uleczyć/Miłość może też zranić" - śpiewa Kora w swojej piosence "Łóżko".

Najbardziej pożądane uczucie, opiewane przez poetów, bałwochwalczo chwalone przez młodość, wspominane przez starość, przez medyków zwane chorobą, potrafi zniewolić, opętać i zabić.

O takiej miłości opowiada "Madame de Sade" sztuka japońskiego dramaturga Yukio Mishimy wyreżyserowana przez Barbarę Sass w warszawskim Teatrze Ateneum [na zdjęciu scena z przedstawienia].

- To nie sztuka o przeżyciach erotycznych. Lecz analiza szaleńczej miłości kobiety do mężczyzny. Historia żony słynnego markiza de Sade, która kocha męża tak bardzo, że mimo iż czuje zło, jakie ten sobą reprezentuje, próbuje go zrozumieć i usprawiedliwić - mówi Sass.

- Jestem wstrząśnięty po zobaczeniu próby tego przedstawienia - mówi dyrektor Ateneum Gustaw Holoubek. - "Madame de Sade" Mishimy niezwykle sugestywnie odkrywa przed widzem wielką tajemnicę płci. Kochająca kobieta potrafi latami hodować sekret, by chronić ukochanego. Ta tajemnica może być jak pożar, jak ognisko, które trawi ją od wewnątrz. Mnie jako mężczyznę to przeraża.

W grę markiza de Sade daje się wciągnąć nie tylko jego żona, ale i pięć innych kobiet. Ulegają mu, wchodzą w jego chory, perwersyjny świat. Co sprawia, że nie potrafią się od niego uwolnić? Znoszą upokorzenia, zdrady, sadyzm, ból? Moc Sade, siła miłości, a może atrakcyjność zła?

Czy aby szaleńcza, tragiczna, nieszczęśliwa miłość nie podnieca nas czasami najbardziej? A może w każdym z nas tkwi miłosny masochista, który chce tego "upojnego" cierpienia?

"Madame de Sade" premiera w Teatrze Ateneum w Warszawie, 26 lutego, godz. 19. Występują m.in.: Ewa Wiśniewska, Marzena Trybała, Maria Ciunelis.

***

Sade Donatien Alphonse François, markiz de (1740-1814) - francuski pisarz, bohater licznych skandali obyczajowych. Od jego nazwiska pochodzą terminy dewiacji seksualnych: sadyzm i sadomasochizm. Tematem utworów jest patologia zachowań seksualnych, ukazywana bez żadnych zahamowań w sposób niezwykle dokładny i drastyczny. Autor m.in. "Justyny, czyli Nieszczęść cnoty" i "120 dni Sodomy, czyli szkoły libertynizmu". Przez niektórych uznany za piewcę filozofii zła.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji