Artykuły

"Wariacje" wracają

50. przedstawienie sztuki Georga Taboriego

Jubileuszowe, bo już pięćdziesiąte "Wariacje Goldbergowskie" zaprezentowane zostaną w sobotę i niedzielę w Teatrze Powszechnym. Na naszych Czytelników, przed każdym z dwóch przedstawień, czekać będzie w kasie teatru dziesięć podwójnych, bezpłatnych zaproszeń.

"Wariacje Goldbergowskie", sztukę węgierskiego dramaturga Georga Taboriego przygotował na scenie Teatru Powszechnego reżyser Rudolf Zioło.

Spektakl po dłuższej przerwie powraca na scenę przy ul. Zamoyskiego.

Kanwą przedstawienia jest Biblia. Autor - pół żartem, pół serio - nie gardząc bluźnierstwem i prowokacją opisuje w "Wariacjach" ambicje i kompleksy ludzi teatru, show-biznesu, a może ludzi w ogóle.

Rudolf Zioło w swoim przedstawieniu, niczym wszechmocny kreator, pokusił się o powtórzenie w świecie teatralnej ułudy dzieła stworzenia.

Scenografię do spektaklu zaprojektował Andrzej Witkowoski. W przedstawieniu występują: Mariusz Benoit, Władysław Kowalski, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Daria Trafankowska, Beata Ścibakówna, Jarosław Gruda, Sylwester Maciejewski, Tomasz Sapryk, Anja Orthodox i Closterkeller.

Jest taka scena, kiedy członkowie Closterkeller mnie katują. Kiedyś skatowali naprawdę - wspominał uśmiechem Władysław Kowalski. - Chcieli dobrze.

Aktor uważa, że "Wariacje Goldbergowskie" są przedstawieniem trochę innym niż te, do których przyzwyczailiśmy się w repertuarach warszawskich teatrów, może nieco kontrowersyjnym, ale bardzo interesującym. - Jest ciekawe ze względu na reżyserię i scenografię, ale również za sprawą świetnej sztuki Taboriego - twierdzi Władysław Kowalski. - Cieszę się, że gram jednocześnie w zabawnym przedstawieniu, jakim jest "Ożenek" i w poważniejszych "Wariacjach" - dodał aktor. "Ożenek", który będziemy mogli oglądać w "Powszechnym" w drugiej połowie grudnia, został ostatnio uznany w plebiscycie publiczności za najlepsze

przedstawienie XXXV Rzeszowskich Spotkań Teatralnych, a pana Władysława Kowalskiego wybrano najlepszym aktorem minionych Spotkań.

Zaproszenie dla Czytelników

Pierwszych dziesięciu naszych Czytelników, którzy zgłoszą się dzisiaj w kasie Teatru Powszechnego z egzemplarzem "Życia Warszawy" otrzyma podwójne zaproszenia na jubileuszowe przedstawienie "Wariacji Goldbergowskich" (godz. 18.30). Dziesięć podwójnych, bezpłatnych zaproszeń czeka także na naszych Czytelników w niedzielę. Trzeba również przynieść ze sobą sobotnio-niedzielny numer "ŻW".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji