Artykuły

Potyczki z kobietami

Denis Diderot i damsko-męskie rozgrywki

- Kiedy piszę, jestem w dobrym humorze, co oczywiście ma wpływ na moje dramaty - wyznaje Erie Emmanuel Schmitt, autor "Libertyna". - Nie zapominam o tym, że publiczność w teatrze czuje potrzebę wytchnienia. Nie ma nic gorszego niż tragiczne tragedie i komiczne komedie. Myślę, że humor jest uśmiechniętą formą powagi, sposobem życia. Humor jest metafizyką!

"Libertyn" to komedia, której bohaterem jest francuski filozof - Denis Diderot i... kobiety. Sytuacje, w które wplątuje się główny bohater, stają się źródłem zabawnych i paradoksalnych wydarzeń. Okazuje się, że miłość trudno jest pogodzić zasadami moralnymi, co staje się źródłem humoru. Ta kostiumowa sztuka zawiera mnóstwo aluzji do codziennych sytuacji, zwłaszcza tych, które potocznie określamy jako "damsko-męskie".

O Ericu Emmanuelu Schmitcie, autorze "Libertyna", mówi się, że filozofię przemienił w sztuki teatralne, oczarował publiczność spragnioną problematyki egzystencjalnej. Sam Schmitt twierdził, że kiedy zaczyna tworzyć teatr przestaje być filozofem. Nie lubi sztuk z tezą. Próbuje pisać teksty, które wywołują refleksje, prowokują do zastanawiania się nad licznymi rozwiązaniami tego samego problemu. Uważa swoje sztuki za komedie dramatyczne.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji