Artykuły

Poznań. Muzyka teatralna na madeinpoznan.noc

Kolejny tydzień festiwalu madeinpoznan.noc zaciekawi przede wszystkim sympatyków współczesnej sztuki wizualnej, muzyki teatralnej, komiksu oraz... pasażerów PKP.

Nie owijajmy w bawełnę - w zestawieniu z innymi wielkomiejskimi dworcami w Polsce (a zwłaszcza krakowskim), nasz wysłużony "pekap" prezentuje się szaro i smutno. Dobrze, że za jego pokolorowanie zabrali się organizatorzy festiwalu madeinpoznan.noc, a konkretnie kuratorzy wystawy "Pociąg do komiksu - komiks pod specjalnym nadzorem". Choć w powyższe zdanie wkrada się błąd, ponieważ od 27 kwietnia pasażerowie Dworca PKP oraz sympatycy komiksu będą mogli podziwiać w dworcowym holu historię obrazkową, utrzymaną wy łącznie w czerni i bieli.

"Alois Nebel" to jeden z najpopularniejszych czeskich komiksów ostatnich lat. Scenarzysta Jaroslav Rudiś i rysownik, ukrywający się pod pseudonimem Jaromir 99 są autorami trzytomowej powieści graficznej, opisującej losy tytułowego Aloisa Nebela, kolejarza, żyjącego w miejscowości Biały Potok na granicy czesko-niemiecko-polskiej w drugiej połowie XX wieku. Nebel ma niezwykły dar - potrafi widzieć we mgle pociągi z przeszłości. A przy tym stara się nie zwariować w rządzonej przed komunistów Czechosłowacji. Więcej dowiemy się odwiedzając Dworzec PKP od 27 kwietnia do umają, gdzie zostanie wystawiona część przygód czeskiego kolejarza.

Tymczasem już dziś warto wybrać się do Galerii Starter przy ul. Dąbrowskiego 33. Tam od godziny 19 do 24 pod szyldem "Our Time" zostaną wyświetlone wyjątkowe, eksperymentalne filmy Wszystkie powstały we współpracy uczestników Course for Contemporary Art. Curators, który odbył się w październiku 2008 roku w Mediolanie. W odróżnieniu od większości imprez festiwalu na to wydarzenie można wejść bez bezpłatnych wejściówek.

W niedzielę na swój koncert muzyki teatralnej zaprasza do Arsenału grupa Gooey. Duet Michał Fetler i Krzysztof Kaliski wykona utwory, znane z spektakli "Ksiądz H., czyli anioły w Amsterdamie" (Teatr Wybrzeże, Gdańsk) [na zdjęciu] oraz "Gniew. Olga Tokarczuk z Wałbrzycha" (Teatr Dramatyczny, Wałbrzych). Koncert zostanie okraszony wizualizacjami Jagody Chałcińskiej. Początek - godzina 21.

Ostatnią przyszłotygodniową imprezą w ramach festiwalu jest projekt wizualny "Laska", który obejrzymy w Galerii Sandra przy ul. Kościelnej. To najbardziej enigmatyczne z festiwalowych wydarzeń - o "Lasce" wiemy tylko tyle, że jej autorami są Anita Frost-Henkell, Matylda Halkowicz, Ada Karczmarczyk, Kamila Mankus, Dominika Olszowy, Aneta Ptak, Rebeka Skwarek, Maria Toboła, Magdalena Brambor oraz Virgins Deluxe Edition.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji