Artykuły

Poznań. Premiera "Ich czworo" w Polskim

Premierę "Ich czworo. Obyczaje dzikich" Gabrieli Zapolskiej pokaże w piątek poznański Teatr Polski. Sztukę wyreżyseruje Agnieszka Korytkowska-Mazur.

Realizatorzy spektaklu zdecydowali się na uwspółcześnienie komedii obyczajowej z 1907 roku. Jak powiedziała w poniedziałek w Poznaniu na konferencji prasowej dramaturg Dana Łukasińska, tekst Zapolskiej został przepisany na nowo.

- Zachowany został szkielet dramaturgiczny i sytuacje, wszystkie sceny zostały zachowane, ale zmienił się język. "Ich czworo" powstawało na początku XX wieku, kiedy sytuacja kobiet w społeczeństwie była inna, inny był też język. Moja praca polegała nie tylko na przepisaniu tekstu na nowo, ale także na wprowadzenie nowych wątków, stąd ten podtytuł "Obyczaje dzikich" - wyjaśniła.

Twórcy zdecydowali się wprowadzić do dramatu postaci czterech Demonów, które - jak wyjaśniła reżyser sztuki - mają istotny wpływ na przebieg sytuacji i wydarzenia, które dzieją się w rodzinie.

- Demony podsycają to, co mnie w tym tekście najbardziej interesuje: w jaki sposób niespełnienia ludzi sumują się w ich piekło, ile waży ludzkie słowo i co się dzieje, gdy nie ponosimy odpowiedzialności nie tylko za popełniane czyny, ale i za złożone obietnice - powiedziała Korytkowska-Mazur.

W spektaklu wystąpią m.in. Andrzej Szubski, Barbara Krasińska, Katarzyna Dałek, Piotr B. Dąbrowski i Teresa Kwiatkowska.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji