Artykuły

Lir Apolityczny

- Mój "Kroi Lir" to nie starzec, a starzejący się człowiek - tak o swojej najnowszej szekspirowskiej roli mówi jej odtwórca, Jan Englert. We wtorek w Teatrze Narodowym ostatnia premiera w kończącym się sezonie - "Król Lir", wyreżyserowany przez Macieja Prusa.

Englert i Prus już po raz trzeci pracują razem nad dramatem Szekspira. Wcześniej reżyser obsadził aktora w rolach głównych w "Juliuszu Cezarze" i "Ryszardzie III", Teraz Englert będzie próbował dorównać legendamym już dziś kreacjom Lira, Gustawa Holoubka i Tadeusza Łomnickiego.

- Potwornie się boję. Ale jeśli nie wiem, jak zagrać, zastanawiam się, jak by to zrobił Łomnicki - przyznaje Englert.

W "Królu Lirze" szekspirolodzy doszukują się politycznych przyczyn podziału królestwa, traktując to jako czyn irracjonalny. Tymczasem Maciej Prus chce w swym przedstawieniu zaakcentować to, co mogłoby zainteresować współczesnego widza - konflikt między dorosłymi dziećmi a starzejącym się ojcem. - Ja nie chcę przedstawiać wątku politycznego, interesują mnie losy ludzi, które okazują się tragiczne, bo człowiek jest tylko łupinką rzucaną ślepo przez los - mówi Prus. - Jedno małe "nie" Kordelii, zmienia absolutnie wszystko.

Rolę szczerej i kochającej córki Lira zagra mało znana aktorka, Joanna Kwiatkowska-Zduń.

Smaczku najnowszej premierze w Narodowym dodaje fakt, że w rolę Goneril, jednej z trzech córek króla Brytanii wcieliła sie Beata Ścibakówna, towarzyszka życia Englerta. Rolę trzeciej córki, Regan, zagra Dorota Segda.

Maciej Prus w swojej realizacji posłużył się mało znanyn tłumaczeniem Zofii Siwickie z końca lat 30. - Każde pokolenie teatromanów ma swojego tłumacza Szekspira, ten jest bardzo szlachetny, i precyzyjny, miejscami nawet bardziej trafny niż tłumaczenie Barańczaka - uzasadniał swój wybór reżyser.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji