Artykuły

Jasniejsza strona życia

"Bambini di Praga" w reżyserii Agnieszki Glińskiej, kolejne konkursowe przedstawienie Interpretacji, różni się od tego, co mieliśmy okazję obejrzeć do tej pory przede wszystkim nastrojem - tym razem niezwykle pogodnym i radosnym

Spektakl oparto na wczesnych opowiadaniach Bohumila Hrabala. Hrabalowska fascynacja prozą życia i ciepły stosunek do ludzi doskonale widać w teatralnej realizacji. Spektakl opowiada o zwyczajnych ludziach. Podglądamy ich życie: codzienne zajęcia, miłosne podboje, rozrywki. Pozornie nieciekawi bohaterowie okazują się barwnymi postaciami - niewykształcony koziarz z pasją oddaje się malarstwu, gburowaty rzeźnik grywa na okulele, zaś miejscowi dżentelmeni tłumnie uczęszczają na lekcje tańca.

Pod warstwą nudy kryją się pokłady radości życia. Bohaterowie pokonują wszelkie przeciwności zgodnie ze starą zasadą, że co cię nie zabije, uczyni cię silniejszym. Najważniejszym elementem przedstawienia są ludzie - to na nich skupia się uwaga twórców i widzów. Aktorzy mieli więc tu duże pole do popisu. Stworzyli kreacje pełne ciepła i humoru. Ich bohaterowie mają w sobie cały arsenał zalet i słabości, przez co stają się bliżsi każdemu z nas. Każda z ponad 20 postaci, które pojawiają się na scenie, posiada własne, wyraziste cechy.

Wszyscy bohaterowie spotykają się w miejscu, które zmienia się w zależności od wymogów akcji w pociąg, sklep, hotel czy ogród. Kilka podświetlonych kolumn, niskie drewniane taborety, ławka i stoły z kuflami piwa. W tle oszklone wahadłowe drzwi. Agnieszka Glińska dobrze wykorzystała tę przestrzeń, na szczególną uwagę zasługuje fragment, w którym kolejne miejsca akcji - dworcowa poczekalnia, pociąg i szkoła tańca przenikają się, przechodząc płynnie jedno w drugie. Ten prosty zabieg dzięki precyzji i przemyślanej kompozycji planów dał bardzo ciekawy plastycznie efekt.

"Bambini di Praga" to spektakl, który z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom bardziej tradycyjnego teatru. Doborowa obsada, wyważenie komizmu i refleksji, rezygnacja ze scenicznych eksperymentów, rzetelność realizacji sprawiają, że przedstawienie nabiera cech przyjemnej i nie pozbawionej uroku rozrywki. I jako takie jest warte uwagi.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji