Artykuły

Lublin. Requiem dla zmarłych w katastrofie

Ta kompozycja miała w zamyśle być requiem dla trzech osób - zamawiającego dzieło niemieckiego hrabiego Franza Walsegg-Stupacha, jego żony Anny i samego twórcy, czyli W.A. Mozarta. Ale w sobotę w archikatedrze lubelskiej wspaniałe Requiem d-moll (KV 626) będzie mszą żałobną dla 96 ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

"Requiem..." otoczone jest legendą i do tej pory rozpala umysły wszystkich muzykologów. Dzieło pozostawia wiele niedopowiedzeń: zostało napisane przez kompozytora na łożu śmierci, a na prośbę żony Mozarta dokończone przez jego ucznia, Franza Süssmayra. Ale wciąż trwają spory o to, ile do dzieła wniósł uczeń, a ile mistrz. Istnieje mit, wedle którego w komponowaniu udział wziął Antonio Salieri, uznawany za wroga Amadeusza (o tym m.in. opowiadają słynna sztuka i film "Amadeusz"). Wedle podań ustnych Mozart śpiewając z przyjaciółmi-śpiewakami trzecią część dzieła, czyli"Lacrimosa dies illa" z "Sequentii", wybuchł płaczem. Mówi się też, że genialny artysta pozostawił żonie wyraźne notatki, wyjaśniające, jak należy dokończyć kompozycję.

Na pewno jednak można stwierdzić, że samo zamówienie dzieła, przez von Walsegga było niezwykłe: Amadeusz do końca nie wiedział dla kogo komponuje - hrabia do końca chciał pozostać anonimowy, żeby później sobie przypisać autorstwo.

Niezależnie od faktów i mitów, "Requiem" stało się najpopularniejszym utworem pogrzebowym wszech czasów. Grano je na pogrzebie Chopina, Haydna, dla uczczenia ofiar zamachu na World Trade Center, a teraz dla ofiar wypadku rządowego samolotu RP.

Nie zabrzmiało tylko na pogrzebie Mozarta.

Wykonawcy: Orkiestra Teatru Muzycznego, soliści: Tomasz Janczak, Elżbieta Kaczmarzyk-Janczak,Grzegorz Szostak i Dorota Laskowiecka oraz Chór Teatru Muzycznego, Chór Akademicki UMCS, Chór KUL, Chór Uniwersytetu Medycznego, Chór Akademicki Uniwersytetu Przyrodniczego, Chór Kameralny Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego i Chór Instytutu Muzyki UMSC

Sobota, archikatedra lubelska, godz. 21.00, wstęp wolny

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji