Artykuły

"więź" ienie

Ciemna scena, słup światła rozświetla jedną osobę - wymachującą krzesłem. Scena przyciąga uwagę widza, kobieta okazuje się więźniem, jej wymachiwanie - ćwiczeniem. Dawno nieoglądana na scenie Ewa Błaszczyk to Fay przebywającą 15 lat w więzieniu, skazana za zabójstwo męża, kobieta obdarta ze złudzeń o wolności.

Po chwili spotykamy drugą osobę dramatu, młodą i epatującą zimnem kobietę sukcesu Josie (Agnieszka Grochowska), córkę przestępczyni, niewidzącej matki od czasu zbrodni. Dzieciństwo spędziła z babcią, matką zabitego ojca, teraz, gdy ta umarła, może spróbować poznać kogoś, kto przez lata był dla niej tematem tabu. Rozpoczyna się spotkanie, długie i bolesne spotkanie dwóch kobiet.

W pewnym momencie zgłębiający w wolnym czasie etykę strażnik mówi: "Gdybyś zabiła córkę wyszłabyś po 10 latach. Jeżeli zabijesz dziecko wyjdziesz po tylu latach ile miało ono w trakcie śmierci. Jeżeli mąż zabiłby Ciebie, wyszedłby po 10 latach. Zrównać wszystkie śmierci, życie za życie wydaje się naturalnie sprawiedliwe." Rony Munro - brytyjska autorka sztuki, porusza problem kobiet (scenarzystka w "Ladybird Ladybird" Ken'a Loacha i "Jame i Jaguar" ). Mimo tego sztuka nie jest feministyczna, nie jest też rozwijany wątek sensacyjny - tajemnica zabójstwa. Dwie kobiety spotykają się, żeby zrekonstruować/skonstruować swoje życie. Josie pod wpływem traumatycznego wydarzenia, nie pamięta nic z dzieciństwa, chce odzyskać swoje utracone "Ja". Fay chce żyć dalej, choćby poprzez życie córki, poprzez jej teraźniejszość, z której ta musi spowiadać się matce w sali odwiedzin. Szybko relacja tych dwóch kobiet zmienia się w coś diametralnie innego, ale co może łączyć córkę z matką po 15 latach niewidzenia?

Polski tytuł, przełożony z "Iron" na "Więź" przez Elżbietę Woźniak, zdaje się sugerować odpowiedź na to pytanie.

Świetne kreacje aktorskie głównych bohaterek, ale także i dwójki strażników - Izabeli Szeli i Aleksandra Bednarza, w których autorka zamknęła nasze społeczeństwo i dwie oceny Fay i córki, ocenę kobiet i mężczyzn.

Sztuka dotyka najważniejszych wartości życia i zostawia trwały ślad w wychodzącym widzu.

"Więź"

na podstawie "Iron" R

reżyseria Zbigniew Brzoza

Teatr Studio

Mała Scena

Informacja pochodzi z miesięcznika kulturalno-informacyjnego I.PEWU (www.ipewu.pw.edu.pl)

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji