Artykuły

Łódź. Żałobny koncert białoruskiego chóru

Na czwartek, 15 kwietnia, zaplanowano rozpoczęcie Wiosennych Dni Muzyki Organowej i Kameralnej w Archikatedrze Łódzkiej, którym patronuje "Polski Dziennik Łódzki". Plany te nie zostaną zmienione. Pierwszy koncert jednak z wiosennego zostanie przeformułowany na żałobny, poświęcony ofiarom katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

O godz. 19 wieczór rozpocznie się dziesięciominutowym czuwaniem modlitewnym. Bohaterem czwartkowego koncertu będzie, tak jak to zaplanowano, polski chór Cantate Domino z Grodna na Białorusi.

- Zespół przygotowuje stosowny repertuar. Usłyszymy pieśni paschalne i patriotyczne - informuje Joanna Przybył, prezes fundacji Carpe Diem, organizującej cykl koncertów. - Chórzyści dziś rano wyjadą z Białorusi. Do Łodzi dotrą wieczorem. Tutaj nagrają płytę. W czwartek dadzą koncert w katedrze, potem pojadą do Wrocławia i Warszawy z tym samym koncertem.

W skład Cantate Domino wchodzi 45 osób, głównie młodych grodnian. Amatorski trzon chóru wspiera kilkoro wykształconych muzycznie osób. W repertuarze mają niemal 100 klasycznych dzieł muzyki sakralnej, od utworów średniowiecznych i barokowych po współczesne.

Nie wiadomo dokładnie, jakie pieśni usłyszymy w Łodzi. Repertuar, w wyniku tragicznych zdarzeń, jest dobierany na nowo.

Kolejne koncerty cyklu Wiosenne Dni Muzyki Organowej i Kameralnej w Archikatedrze Łódzkiej odbędą się już bez zmian. 20 kwietnia, we wtorek, o godz. 19, Anton Doornhein z Rotterdamu w Holandii da recital organowy. Dwa dni później, 22 kwietnia, w czwartek, także o godz. 19, Magdalenie Witczak śpiewającej sopranem koloraturowym na organach towarzyszył będzie Gedymin Grubba - oboje są z Gdańska.

Czwarty i ostatni koncert odbędzie się 27 kwietnia, we wtorek. Zagra wówczas Tempus, zespół muzyki dawnej z Warszawy. Na wszystkie koncerty wstęp jest wolny. Nad cyklem imprez muzycznych fundacji Carpe Diem patronat honorowy objęli prezydent miasta i arcybiskup Władysław Ziółek.

Fundacja Carpe Diem, odwołująca się do cytatu Horacego "Chwytaj dzień", powstała w marcu 2006 roku. Jej celem jest wspieranie aktywności społecznej, zawodowej, kulturalno-oświatowej lub rodzinnej wśród mieszkańców Łodzi i regionu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji