Artykuły

Gdynia. Dyr. Korwin z medalem

Medal Kary Trójmiasta w tym roku trafił w ręce Macieja Korwina [na zdjęciu], dyrektora Teatru Muzycznego. Otrzymał go za stworzenie wspólnego afiszu trójmiejskich instytucji kulturalnych.

- Jestem naprawdę zaskoczony. Dla mnie konieczność istnienia wspólnego afiszu była oczywistością - mówił Maciej Korwin odbierając medal z rąk redaktora naczelnego trójmieskiej "Gazety Wyborczej" Jana Grzechowiaka.

Karta Trójmiasta powstała dokładnie trzy lata temu w efekcie debaty na temat współpracy Gdańska, Sopotu i Gdyni. Podpisany przez prezydentów trzech miast i przyjęty w referendum przez mieszkańco dokument zakłada harmonijny, wszechstronny i dynamiczny rozwój Trójmiasta. Wśród dziesięciu najpilniejszych spraw mieszkańcy wskazali m.in. wspólny kalendarz imprez kulturalnych i rozrywkowych.

Częściowo postulat ten został zrealizowany właśnie dzięki Maciejowi Korwinowi, który doprowadził do porozumienia siedmiu instytucji kulturalnych z całego Trójmiasta.

Wspólny afisz z repertuarami obejmuje wydarzenia w Teatrze Wybrzeże, Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Państwowej Operze Bałtyckiej, Teatrze Muzycznym i Teatrze Miejskim w Gdyni, Teatrze Miniatura oraz w Nadbałtyckim Centrum Kultury. Wspólny plakat ma nie tylko promować wydarzenia kulturalne w konkretnych miejscach, ale przede wszystkim propagować ideę współpracy instytucji kulturalnych w trójmiejskiej metropolii.

- Trójmiejskie instytucje kulturalne nie stanowią dla siebie konkurencji, a wręcz przeciwnie, wspólnie powinny walczyć o widza. Chcemy kontynuować ten pomysł poprawiając m.in. jego szatę graficzną - mówi Korwin.

Nagrodzonemu gratulowali marszałek województwa Mieczysław Struk, który był gospodarzem uroczystości oraz wiceprezydenci Sopotu Paweł Orłowski oraz Gdyni Marek Stępa.

- Integracja Trójmiasta jest niezwykle istotna, dlatego cieszę się, że "Gazeta" dostrzega i nagradza działania, które do niej prowadzą - komentował Mieczysław Struk.

- Muszę powiedzieć, że w zeszłym roku uczestnicząc we wręczaniu medalu byłem większym optymistą, w kwestii integracji. Wspólny afisz to świetna inicjatywa, ale to mały kroczek, a nam potrzeba, dużych skoków, których brakuje - mówił Paweł Orłowski.

- Aby przejść przez zamarznięte jezioro, trzeba stawiać małe kroczki, bo inaczej można się utopić - odpowiedział mu Marek Stępa.

* Medal Karty Trójmiasta "Gazeta" przyznajemy co roku za działania integrujące trójmiejską metropolię. Wyróżnienie mogą otrzymać osoby, firmy i instytucje, które w największym stopniu przyczyniły się do realizacji postulatów Karty Trójmiasta. W zeszłym roku otrzymał go Hubert Kołodziejski, prezes Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej, za wprowadzenie biletu metropolitalnego.

Medal to rzeźba w kształcie trójkąta równobocznego, na którego wierzchołkach znajdują się nazwy miast: Gdańsk, Sopot, Gdynia. Forma ma symbolizować ich równość, a jednocześnie konieczność współ - istnienia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji