Artykuły

Gdańsk. Prezydent i marszałek nagrodzą ludzi teatru

Tancerka Franciszka Kierc, teatrolog Joanna Puzyna-Chojka oraz Jerzy Limon i Alicja Mańkowska z Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego otrzymają w poniedziałek 20 marca nagrody teatralne marszałka województwa pomorskiego. Nagrody teatralne miasta Gdańska trafią w ręce Justyny Bartoszewicz, Izadory Weiss oraz Franciszki Kierc.

Przypadający w zeszłą sobotę Międzynarodowy Dzień Teatru jest okazją do podsumowania zeszłorocznych dokonań na trójmiejskich scenach. W poniedziałek - dla aktorów w dzień tradycyjnie wolny od pracy - na uroczystej gali w Dworze Artusa, swoje teatralne nagrody wręczy marszałek województwa oraz prezydent Gdańska.

Nagroda teatralna marszałka województwa pomorskiego jest najważniejszym tego typu wyróżnieniem w naszym regionie. Przyznawana jest trzem osobom za najważniejsze kreacje artystyczne w poprzedzającym ją roku kalendarzowym. Jej tegoroczną edycję można uznać za nietypową z dwóch względów: po pierwsze laureatów jest czterech, po drugie - tylko jedna z nagród trafi w ręce artysty scenicznego.

Franciszka Kierc jest tancerką Opery Bałtyckiej od 2008 roku. Do Gdańska ściągnął ja nowy dyrektor tej instytucji Marek Weiss, który wraz z żoną Izadorą budował nowy zespół baletu. Kierc jest absolwentką Szkoły Baletowej w Poznaniu oraz Szkoły Baletowej przy Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu. Marszałkowską nagrodę otrzyma za rolę Julii w balecie "Romeo i Julia" - autorskiej adaptacji sztuki Williama Szekspira, przygotowanej przez Izadorę Weiss.

Joanna Puzyna-Chojka jest teatrologiem, wykładowcą Uniwersytetu gdańskiego. Nagrodę otrzyma za gdyński Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@Port, którego była pomysłodawcą (wspólnie z Jackiem Bunschem) oraz dyrektorem artystycznym. W zeszłym roku przygotowywała festiwal po raz ostatni - właśnie jego czwarta edycja, najlepsza z dotychczasowych, przyniesie jej nagrodę. Kapituła zwróciła także uwagę na wydaną w zeszłym roku przez Puzynę-Chojke książkę "Gra o zbawienie" - monografię twórczości dramaturgicznej Tadeusza Słobodziaka.

Profesor Jerzy Limon - anglista i teatrolog, wykładowca UG, szef Fundacji Theatrum Gedanense oraz gdańskiego Teatru Szekspirowskiego - i Alicja Mańkowska, teatrolog i doktoranta na UG nagrodę marszałka odbiorą za powołanie do życia i działalność Teatru w oknie. Ta najmniejsza w Polsce scena ruszyła w zeszłym roku w jednej z witryn przy ulicy Długiej, w siedzibie GTS-u. Jej działalność zainaugurował "Performens na dwa okna"; scena przygotowała także własną premierę - "Alchemika" Bena Jonsona. Wśród kilkudziesięciu wydarzeń, przygotowanych w Teatrze w oknie w zeszłym roku, znalazły się - prócz prezentacji scenicznych - m.in. występy dj-skie.

Kapituła nagrody teatralnej marszałka województwa pomorskiego może - ale nie musi - przyznać również honorowe wyróżnienie dla najlepszego spektaklu roku. Przypadło ono Teatrowi Wybrzeże za "Zmierzch bogów". Adaptacja scenariusza filmu o tym samym tytule, autorstwa Luchino Viscontiego, Enrico Medioli oraz Nicoli Badalucco, wyreżyserowana została przez Grzegorza Wiśniewskiego. Jest to zrealizowaną ze sporym rozmachem opowieścią o rodzinie von Essenbecków, niemieckich przemysłowców, której losy wiążą się mocno z rosnącym w siłę nazizmem.

Nagrody teatralne miasta Gdańska wręczone zostaną dziś dopiero po raz trzeci. Przyznawane są (podobnie jak ich wojewódzki odpowiednik) trzem osobom indywidualnym oraz - opcjonalnie - najlepszemu spektaklowi roku. Jej tegoroczna edycja zdominowana została przez twórców Opery Bałtyckiej.

Dwie z nagród otrzymają twórcy baletu "Romeo i Julia". Prócz Franciszki Kierc wyróżniona zostanie Izadora Weiss - autorka choreografii. W jej interpretacji szekspirowskiego dramatu Julia jest Irakijką z Bagdadu, a Romeo żołnierzem wojsk stabilizacyjnych. Nowoczesną choreografię - do muzyki m. in. Philipa Glassa i Beethovena - wyróżnia plastyczność i duży potencjał emocjonalny.

Justyna Bartoszewicz nagrodę odbierze rolę w "Kamieniu" Mariusa von Mayenburga w reżyserii Adama Nalepy. Aktorka Teatru Wybrzeże za pomocą oszczędnych środków wciela się w aż trzy bohaterki; to właśnie ona "trzyma w ryzach" cały spektakl. Bartoszewicz za kreację w "Kamieniu" nominowana była do Sztormu Roku 2009 - nagrody w plebiscycie Czytelników "Gazety Wyborczej Trójmiasto".

Honorowe wyróżnienie miasta Gdańska dla spektaklu roku trafi do Opery Bałtyckiej. Uhonorowany nim zostanie opera Ryszarda Straussa "Ariadna na Naxos" w uwspółcześnionej inscenizacji Marka Weissa.

(...)

W sobotę uhonorowano także twórców teatralnych w naszym regionie. Nagrody prezydenta Słupska otrzymała Małgorzata Kamińska-Sobczyk, dramaturg i reżyser, dyrektor Teatru Lalki Tęcza oraz performer i artysta multimedialny Ludomir Franczak. W Elblągu wyróżniono aktorów Teatru im. Sewruka. Nagrodę marszałka województwa warmińsko-mazurskiego otrzymał Mariusz Michalski, Aleksandry (nagrody za najlepszą rolę roku) powędrowały w ręce Anny Suchowieckiej oraz Mirosława Siedlera. W plebiscycie elbląskich widzów zwyciężył Leszek Czerwiński.

Na zdjęciu: "Zmierzch bogów", Teatr Wybrzeże

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji