Artykuły

Gdańsk. Dwie prapremiery na Dzień Teatru w Wybrzeżu

Dwie polskie premiery - "Personę" Ingmara Bergmana w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego oraz "Naszych najdroższych" (na zdjęciu) Philipa Osmenta w reżyserii Rudolfa Zioły - przygotował na obchodzony 27 marca Międzynarodowy Dzień Teatru gdański Teatr Wybrzeże.

W piątek odbędzie się premiera "Persony", dzień później "Naszych najdroższych".

Film "Persona" szwedzki reżyser Ingmar Bergman zrealizował w 1966 r. Obraz opowiada o dwóch kobietach - wielkiej aktorce Elżbiecie Vogler, która nagle postanowiła milczeć, i siostrze Almie, jej opiekunce. Jedna milczy, druga mówi; jedna opowiada, druga tylko słucha.

Ingmar Bergman (1918-2007) należy do najwybitniejszych reżyserów XX wieku. Jego najbardziej znane filmy to: "Wieczór kuglarzy" (1953), "Siódma pieczęć (1956), "Tam gdzie rosną poziomki" (1957), "Milczenie" (1963), "Fanny i Aleksander" (1982).

Scenariusz "Persony", w przekładzie Stefana H. Kaszyńskiego i Genowefy Sadalskiej, zaadaptował na potrzeby teatru Grzegorz Wiśniewski. Jest on absolwentem Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie, sztuki reżyserował w kilku teatrach w Polsce. W gdańskim teatrze był twórcą m.in. "Zmierzchu bogów" Viscontiego, "Matki" Witkacego i "Mewy" Czechowa.

"Nasi najdrożsi" (The Dearly Beloved) mało znanego w Polsce angielskiego dramatopisarza Philipa Osmenta to kameralny dramat psychologiczny utrzymany w nieco czechowowskim klimacie. Pokazuje wspólnotę małego miasta Devonshire, którą łączy m.in. udział w kościelnym chórze. Z banalnych i prozaicznych rozmów bohaterów wyłania się dziwny krajobraz ludzki - miłosne zawody oraz rozczarowanie jakością życia.

Philip Osment jest absolwentem językoznawstwa na Uniwersytecie w Oxfordzie. Do 1989 roku był dyrektorem artystycznym londyńskiego teatru Gay Sweatshop (wyreżyserował tam m.in. "Poppies", "Compromised Immunity" oraz napisaną przez siebie "This Island's Mine").

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji