Artykuły

Białystok. W BTLu spektakl i koncert jednocześnie

"Chopin - impresja" to spektakl i koncert jednocześnie. Na scenie łączy się kunszt artystyczny animacji marionetką z wirtuozerią gry na fortepianie.

Rok Chopinowski i Paderewski

Pomysł na spektakl o Chopinie pojawił się w związku z Rokiem Chopinowskim.

- Sugerowano przedstawienie o małym Frycku w kręgu bajek, lecz odrzuciłem tę sugestię - powiedział Marek Waszkiel, dyrektor BTL. Kilka lat temu widział razem z Lesławem Piecką spektakl o Paderewskim, stworzony przez studentów aktorstwa Uniwersytetu w Buffalo w USA. Kazimierz Braun - reżyser, poprosił Marka Waszkiela o lalkę i lalkarza. Paderewskiego do muzyki granej na żywo animował Paweł Chomczyk (obecnie Grupa Coincidentia). To wydarzenie zainspirowało do stworzenia spektaklu-koncertu o Chopinie.

Zagrać Chopina

"Chopin - impresja" nie ma fabuły w rozumieniu linearnie opowiedzianej historii. Pokazuje proces tworzenia, szukania dźwięków, proces szukania natchnienia i męczenia się z twórczością. Najtrudniejszym elementem przedstawienia jest pianista i jego animacja. Sceny grania na fortepianie animuje dwóch aktorów jednocześnie. Jest to bardzo skomplikowana marionetka, w spektaklu ważne są wszystkie detale, takie jak trzymanie pióra, ruch palców. Wszystkie występujące w spektaklu lalki stworzył Zbigniew Romanyk, a animować je będą: Magda Mioduszewska( Akademia Teatralna), Iwona Szczęsna, Grażyna Kozłowska, Paweł Mróz i Lesław Piecka. Chopin wystąpi w dwóch lalkowych obliczach: koncertowym przy fortepianie i domowym - w szlafroku na bujanym fotelem.

Z aktorami współgrać będzie pianista Krzysztof Trzaskowski - polski reprezentant na Międzynarodowy Konkurs Chopinowski.

- Jest to mój pierwszy raz, gdy biorę udział w spektaklu robionym w teatrze przez profesjonalny zespól.To zupełnie nowe doświadczenie. jestem ogromnie szczęśliwy, że mnie wybrano - powiedział Krzysztof Trzaskowski. Nie tyle gram Frycka, co współtworzę obraz spektaklu muzyką. Jestem pianistą odpowiedzialnym za sferę muzyczną i przez nią oddziałuje na publiczność - dodał.

Na scenie pojawią się także bliskie Chopinowi osoby: George Sand, postać dziecięcia niewinnego, a także Paganini, którego animować będzie sam reżyser. Ta postać, podobnie jak Chopin także ma wersję koncertową i codzienną.

Jedyny na świecie

Jest to jedyny projekt teatralny w programie obchodów Roku Chopina 2010. Z tego powodu spektakl będzie pokazywany na całym świecie m.in. w Kalingradzie, Berlinie, Warszawie, będą miesięczne koncerty w Nowym Jorku, trasa ma zakończyć się w Japonii.

- Mam nadzieje, że osobliwość tego teatru: połączenie niezwykłej wirtuozerii Krzysztofa i animacji lalkami otwiera nową perspektywę w teatrze polskim z pogranicza muzyki i lalki, żywej gry i żywej animacji - podsumował Marek Waszkiel.

Scenografię do przedstawienia stworzyła Joanna Braun - scenografka, malarka. Studiowała malarstwo i scenografię na ASP w Krakowie. Pierwszy raz współpracowała z BTLem przy spektaklu "Sklep z zabawkami". W dniu premiery - 27 marca w galerii teatru zostanie otwarta wystawa jej prac pt. "Projekty niezrealizowane".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji