Artykuły

Białystok. "Chopin - impresja" w BTL

Niezwykły spektakl. W tej sztuce prawie nie ma słów, ale to nie one są tu najważniejsze. To muzyka ma zachwycić widza. Najpiękniejsze mazurki i nokturny na koncercie-spektaklu zagra białostoczanin, Krzysztof Trzaskowski - polski reprezentant na tegoroczny międzynarodowy konkurs chopinowski.

W spektaklu zobaczymy Chopina w dwóch odsłonach - mówi Lesław Piecka, scenarzysta i reżyser sztuki. - Najczęściej koncertowego, który siada przy fortepianie i gra razem z Krzysztofem oraz "szlafrokowego", który porusza się w domu, wśród bibelotów, czyta partyturę, pisze nowy utwór.

Spektakl przedstawia genialnego polskiego kompozytora i przede wszystkim jego muzykę. Będzie ona grana na żywo. Przy fortepianie zasiądzie Krzysztof Trzaskowski - młody białostocki pianista, który w tym roku będzie reprezentował nasz kraj na międzynarodowym konkursie chopinowskim. Choć ze sceną jest już oswojony, to z profesjonalnymi aktorami pracuje po raz pierwszy.

- Jestem ogromnie szczęśliwy, że to właśnie ja mam okazję tworzyć sferę muzyczną do tej sztuki - mówi pianista. - Dzięki tej sztuce zupełnie inaczej spojrzałem na twórczość Chopina. Nie tylko gram jego muzykę, ale także współtworzę jego postać.

Sztuka "Chopin - impresja" przedstawia genialnego kompozytora, źródła jego inspiracji, rozterki i artystyczne wizje. Pojawi się też postać wielkiego skrzypka Niccolo Paganiniego, zagra go sam reżyser - Lesław Piecka.

- Spektakl jest wyjątkowy z powodu połączenia wirtuozowskiej gry na fortepianie i pracy lalkarza - mówi Marek Waszkiel, dyrektor BTL-u. - To niezwykłe połączenie muzyki granej na żywo z żywą marionetką.

Na scenie zobaczymy niewielką lalkę, która ożyje dzięki animacji aż trojga aktorów: Magdaleny Mioduszewskiej, Iwony Szczęsnej i Pawła Mroza.

"Chopin - impresja" to jedyny taki projekt realizowany w Polsce w tym roku. Jeszcze przed premierą spektakl odniósł sukces.

- Wyruszamy w światowe tournee - mówi Marek Waszkiel. - Chopin w naszym wydaniu w najbliższym czasie zawita do Kaliningradu, Berlina, Luksemburga, potem przez miesiąc będzie gościł w USA i zatrzyma się w Japonii.

Przed premierą w foyer teatru zostanie otwarta wystawa Joanny Braun - malarki i scenografki wielu polskich teatrów, która jest także autorką scenografii do "Chopina - impresji". Na wystawie "Projekty niezrealizowane" zobaczymy jej projekty, które nigdzie wcześniej nie były wystawiane .

Premiera spektaklu w najbliższy weekend. Będzie grany jeszcze 30 i 31 marca. A potem dopiero w maju, po powrocie z tournee.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji