Artykuły

Cała prawda o zegarach

"Złodziej Czasu" w reż. Waldemara Wolańskiego w Teatrze Lalek Arlekin w Łodzi. Pisze Agnieszka Jedlińska w Expressie ILustrowanym.

W przededniu Światowego Dnia Lalkarstwa w Teatrze Arlekin odbyła się ostatnia w tym sezonie premiera. Przygotowano spektakl "Złodziej czasu" według scenariusza i w reżyserii Waldemara Wolańskiego.

Jest to historia chłopca i złego Złodzieja Czasu. Zły samotnik mści się na ludziach za to, że w młodości utracił ukochaną. Zabrał więc dusze rodziców bohatera (tak, jak wcześniej innych ludzi), zmieniając je w trybiki zegarów. To mroczna, straszna i ponura opowieść. Chłopiec nie boi się jednak stawić czoło złemu Zegarmistrzowi, by ratować najbliższych. Rozumie, że nie warto tracić niepotrzebnie czasu (oglądając telewizję lub pracując ponad normę). Bo tego, który ucieknie w głupi sposób, nie da się odzyskać.

Powstał ciekawy spektakl ze świetną muzyką Krzysztofa Dziermy i fantastycznymi, ruchomymi dekoracjami Andrzeja Czyczyło. Niestety, zabrakło w nim tzw. iskry i spójności, jaką czytelnik znajdzie w książce Waldemara Wolań-skiego pod tym samym tytułem (tuż przed spektaklem odbyła się jej promocja). Być może przyczyną była zbyt często zmieniana na oczach widzów dekoracja. Choć zabieg interesujący za pierwszym lub drugim razem, przy kolejnych odsłonach stawał się nudny. Powodował niepotrzebne dłużyzny, a widza wybijał z rytmu narracji. Spektakl zdecydowanie adresowany do starszych dzieci. Duży niesmak pozostał jednak po sobotniej premierze. Aktorzy postanowili wciągnąć widzów w rozgrywki, jakie toczą od kilku miesięcy z dyrektorem teatru Waldemarem Wolańskim. Całkowicie ignorując reżysera spektaklu, po zebraniu braw i kwiatów bez słowa zeszli ze sceny. Pokazali w ten sposób, w jakim poważaniu mają widzów, którzy przyszli, by razem z nimi cieszyć się teatralnym świętem. Bo w każdym teatrze jest nim premiera.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji