Artykuły

Płock. "Lato w Nohant" na Dzień Teatru

Zbliża się Międzynarodowy Dzień Teatru, podczas którego wręczana jest coroczna nagroda "Srebrna Maska", przyznawana przez Towarzystwo Przyjaciół Teatru. Na święto wszystkich miłośników Melpomeny płoccy aktorzy przygotowali inscenizację "Lata w Nohant" Jarosława Iwaszkiewicza.

Sztukę wyreżyserował Jan Skotnicki, znany publiczności z wcześniejszych realizacji i z tego, że był dyrektorem płockiego teatru. Lato w Nohant to jedno z najlepszych dzieł Iwaszkiewicza, napisane w 1936 roku. Tym dramatem teatr włącza się w światowe obchody Roku Chopinowskiego. Bohaterem jest Fryderyk Chopin, który spędza ostatnie lato w majątku sławnej ekscentrycznej francuskiej pisarki George Sand. Obok niego główną bohaterką jest pani domu, z którą łączył go romans oraz jej inni goście, m.in.: członkowie rodziny, kilka postaci ze świata sztuki (wśród nich również Antoni Wodziński - przyjaciel Chopina i młody malarz Teodor Rousseau). Dramat Iwaszkiewicza obrazuje koniec związku. Dochodzi do kłótni, wymiany zdań i miłosnych wyznań pobocznych bohaterów. Na scenie usłyszymy więc wiele dialogów, rozgrywających się w pokojach obszernego domu. Akcji sztuki towarzyszy Sonata h-moll, nad którą pracuje poważnie chory Chopin.

Chopin poznał George Sand w 1836 roku, w domu kompozytora Franciszka Liszta. Dwa lata później pomiędzy polskim pianistą a pisarką zaczął się romans trwający dziewięć lat.

Zimę 1838/1839 spędzili razem na Majorce, gdzie powstał cykl preludiów Chopina. Potem odwiedzili Marsylię i posiadłość George Sand w Nohant. Od 1841 do 1846 roku w Nohant spędzali każde lato. Rozstali się w 1847 roku. Podczas ostatniego pobytu w Nohant Chopin skomponował Nokturny op. 62 i Mazurki op. 63.

Scenografię spektaklu zaprojektował Marian Fiszer. Opracowaniem muzycznym zajął się Mirosław Jastrzębski. W głównych rolach wystąpią Adam Biernat i Hanna Chojnacka. Adam Biernat jest absolwentem Państwowego Studium Wokalno - Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Studiował również na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Pracował w teatrach w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Koszalinie, Radomiu i Poznaniu. Zagrał ponad 50 ról teatralnych. Otrzymał nagrodę Publiczności w Plebiscycie "Aktor Roku 2000" za rolę Merkucja w spektaklu "Romeo i Julia" Wiliama Shakespeare'a w reżyserii Stanisława Nosowicza. Widzom znany jest z seriali telewizyjnych: Klan i Skarb sekretarza oraz z filmu Jest sprawa. Na płockiej scenie zagrał także w spektaklu "Opera żebracza" w reż. Wiesława Rudzkiego. Poza teatrem i filmem zajmuje się również edukacją teatralną i muzyczną, prowadząc warsztaty i kursy dla dzieci i młodzieży.

Spektakle odbędą się 28 marca (niedziela), o godz. 19.00 (premiera - obchody Międzynarodowego Dnia Teatru), 30 i 31 marca (wtorek, środa), o godz. 9.00. Cena biletu: 40 zł - w dniu premiery, 30 zł - normalny, 15 zł - szkolny, zbiorowy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji