Artykuły

Warszawa. Trwają próby "Janosika" w Lalce

Warszawski "Janosik", do którego w tej chwili trwają próby, jest jedną z części międzynarodowego projektu. Przedstawienia o harnasiu przygotowali też Czesi i Słowacy. Powstanie z nich wspólny spektakl grany na specjalne okazje.

Na początek uwagę przykuwa scenografia. Wykonana z surowego drewna karuzela, huśtawki, strzelnica i dziwne machiny. Ich przeznaczenie widz odkryje z czasem. Gdy wszystko wprawione zostanie w ruch.

- Miałem problem z Janosikiem - nie ukrywa reżyser Łukasz Kos. - Był dla mnie przede wszystkim zapamiętanym z dzieciństwa bohaterem filmowym. Idolem wyobraźni masowej, który bardziej niż z folklorem kojarzy się ze współczesnym parkiem rozrywki.

Takie spojrzenie na tatrzańskiego zbójnika doprowadziło twórców do... Janosikolandu. Formę nadał mu scenograf Adam Walny. - To taki swojski park rozrywki. Nie błyszczy jak Disneyland. Jest kostropaty, ale nasz - komentuje reżyser.

Wprawiony w ruch Janosikoland rozkręca, w sensie przenośnym i dosłownym, akcję.Wprowadza też tytułowego bohatera.

Janosik jest w przedstawieniu postacią kluczową, ale nie główną. Jego tropem podąża Łowca. Próbuje zrozumieć fenomen harnasia. W jego losach najmocniej interesują go powody, dla których stał się przywódcą hardych górali. I komu jego zbójowanie było potrzebne.

Łowca to postać współczesna. Zna historie także późniejszych buntowników - bohaterów klasycznych westernów, ale i filmu "Blade: Wieczny łowca". Jak autor tekstu Michał Walczak szuka wspólnych cech ikon kultury.

Odwołując się do losów Janosika, Walczak tworzy własną opowieść. Zmienia w niej niektóre zbójnickie atrybuty. Np. ukochaną, która zdradza na koniec harnasia, czyni jego ciupagę. Symbolicznie pokazał ją na plakacie Stasys Eidrigevicius.

Poza oprawioną w folklor legendę wychodzi także muzyka Dominika Strycharskiego. Dominującym instrumentem jest w niej elektryczna gitara, na której zagra na żywo Adam Świtała.

- Zbójowania szukamy dziś w alternatywnych kulturach - komentują ten trop twórcy spektaklu.

"Janosik. Naprawdę prawdziwa historia", Teatr Lalka, PKiN, plac Defilad 1, bilety: 25 zł, rezerwacja: e-mail: rezerwacje@teatrlalka.pl premiera: czwartek (25.03), godz. 17.30, piątek (26.03) godz. 11.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji