Artykuły

TVP Kultura. Ratunkowe środki na emisję programów

Zarząd TVP przyznał dodatkowe fundusze stacji TVP Kultura, dzięki czemu tymczasowo przywrócono produkcję jej kilku stałych programów - pisze Donata Subbotko w Gazecie Wyborczej.

Poza tym wiosną na antenie tej najlepszej polskiej stacji zobaczymy wiele premier zrealizowanych we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym - dzięki finansowej pomocy ministra kultury. Przypomnijmy, że wcześniej zarząd TVP zmniejszył budżet stacji na ten rok z blisko 33 mln do 5 mln zł, przez co wstrzymano realizację jakichkolwiek programów i nadawano archiwa. Po protestach widzów zarząd TVP postanowił teraz przyznać stacji dodatkowo kilka milionów, ale jednocześnie polecił dziennikarzom szukać sponsorów, którzy dofinansują ich programy. W efekcie przywrócono produkcję sześciu tytułów. Na bieżąco realizowane będą: "Informacje kulturalne" (jednak już nie jako dziennik, ale tygodnik - emisja od 26 marca w piątki o 17.15), "Tygodnik kulturalny" (od 19 marca w piątki ok. 22, powtórki w niedzielę o 16.20), "Czytelnia" (od 20 marca w soboty o 18.00), "Trzeci punkt widzenia" (od 21 marca w niedziele ok. 22), "Niedziela z " (od 21 marca, kiedy zobaczymy "Niedzielę z Marianem Kociniakiem) oraz "Archiwizja" (od 20 marca w soboty o 18.30).

Poza tym na antenie już wystartowała nowa, mockumentarna seria "Akademia" (powstała w ubiegłym roku w koprodukcji z Akademią Teatralną), której bohaterami są studenci, wykładowcy i pracownicy AT w Warszawie.

Wiosną w TVP Kultura zobaczymy także kilka świetnych pozycji premierowych, które powstały we współpracy z NInA za pieniądze Ministerstwa Kultury (3 mln zł), w tym m.in. cykl "Kwestionariusz kultury" wzorowany na słynnej ankiecie Prousta - artyści, pisarze i filozofowie odpowiedzą w nim na proste pytania. Dotychczas nagrano 16 odcinków, m.in. z Julią Hartwig, Stanisławą Celińską, Wojciechem Młynarskim, Janem Polkowskim, Eustachym Rylskim, Januszem Andermanem, Tomaszem Bagińskim, prof. Tadeuszem Gadaczem, Piotrem Szulkinem, Xawerym Żuławskim, Krzysztofem Globiszem, Adamem Nowakiem czy o. Jackiem Salijem. Kilka "Kwestionariuszy" stacja wyemituje już w święta wielkanocne, potem w regularnym paśmie premierowym (w soboty ok. 22).

Na majowe teatralne wtorki TVP Kultura przygotowała cykl przedstawień pod hasłem "Teatr Andrzeja Wajdy", w którym przypomni jego spektakle: "Hamlet" z Teresą Budzisz-Krzyżanowską w roli tytułowej, "Noc listopadową" Wyspiańskiego z muzyką Zygmunta Koniecznego, "Zbrodnię i karę" Dostojewskiego z Jerzym Stuhrem i Jerzym Radziwiłowiczem, a w finale zobaczymy premierę - telewizyjną wersję "Makbeta", którą Wajda zrealizował w ub.r. dla TVP Kultura (za pieniądze NInA), a główne role w zagrali Krzysztof Globisz i Iwona Bielska.

Maj i początek czerwca to w TVP Kultura także przegląd filmów Andrieja Tarkowskiego - zobaczymy "Ofiarowanie", "Zwierciadło, "Stalkera", "Nostalgię" i "Solaris". Poza tym wiosną na antenie koncerty muzyki poważnej i jazzowej, w tym dokument "Tribute to Ella Fitzgerald" (1 maja) czy w Wielkanoc premierowy koncert Pawła Łukaszewskiego - I Symfonia "Symfonia o Opatrzności" (zarejestrowany za pieniądze NInA). W święta TVP Kultura pokaże też nagrodzony niedawno na międzynarodowym festiwalu dokumentów IDFA w Amsterdamie film "Sześć tygodni" Marcina Janosa Krawczyka o pierwszych tygodniach z życia nowo narodzonego dziecka, które matka chce oddać do adopcji. A na świąteczną niedzielę zaplanowano "Niedzielę z Wojciechem Młynarskim", którą gościnnie poprowadzi Wojciech Mann (4 kwietnia o 17.05).

Dziś na Woronicza odbędzie się konferencja prasowa, na której zarząd TVP przedstawi dalsze plany dotyczące TVP Kultura.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji