Artykuły

Warszawa. Trzy razy Janosik

W teatrze Lalka trwają próby do niezwykłego spektaklu. Jednego z trzech, jakie równocześnie powstają w czeskim Hradec Kralove, Warszawie i słowackiej Nitrze. Łączy je wspólny tytuł i pomysł na stworzenie lalkowej trylogii.

Czesi o tatrzańskim harnasiu opowiedzieli na wesoło podczas szkolnej lekcji. Słowacy ofiarowali mu balladę. Warszawscy realizatorzy słynnego zbójnika szukają w Janosikolandzie. Zagra mu tam m.in. elektryczna gitara.

W teatrze Lalka trwają próby do niezwykłego spektaklu. Jednego z trzech, jakie równocześnie powstają w czeskim Hradec Kralove, Warszawie i słowackiej Nitrze. Łączy je wspólny tytuł i pomysł na stworzenie lalkowej trylogii.

Każda część "Janosika" może być grana osobno, ale też złożą się one w jedno międzynarodowe przedstawienie, które zobaczymy w czerwcu. Podczas tegorocznej edycji Warszawskiego Pałacu Teatralnego.

A za tydzień premierę w Lalce będzie mieć polska część janosikowego trójprojektu.

Bunt poza czasem

Stołeczne przedstawienie, opatrzone podtytułem "Naprawdę prawdziwa historia", to nasz oryginalny autorski wielogłos w polsko-czesko-słowackiej interpretacji losów tatrzańskiego zbójnika.

Spektakl reżyseruje Łukasz Kos kojarzony głównie ze sceną dla dorosłych. W łódzkim Teatrze Nowym zrealizował m.in. "Kurkę wodną" i "Beztlenowce". Ale pracował już dla Lalki - zrobił tu spektakl "Sklep z zabawkami".

Teraz mierzy się z mitem Janosika. W wizerunku tatrzańskiego zbója szuka wspólnego mianownika dla buntowników różnych czasów. Przygląda się harnasiowi z perspektywy współczesnego odbiorcy. Kogoś, komu od góralskiego folkloru bliższe są nawiązania np. do westernu czy przypomnianego ostatnio w komputerowo-filmowej wersji staroangielskiego poematu o Beowulfie. Według Kosa ma powstać historia o poszukiwaniu autorytetów i sprawiedliwości.

Wystrugany park

Takie podejście do tematu zbieżne jest z intencjami pozostałych twórców spektaklu: autora tekstu Michała Walczaka, scenografa Adama Walnego (cenionego twórcy m.in. lalkowych "Przygód barona Muenchausena" i "Genesis"), kompozytora Dominika Strychalskiego oraz odpowiedzialnego za ruch sceniczny Jarosława Stańka.

Sceniczne zdarzenia umieścili oni w Janosikolandzie. Park rozrywki wykonany z surowego drewna czerpie stylistycznie z folkloru, ale traktuje go jedynie jako ozdobnik. Podobnie do góralskiego stylu podchodzi autor muzyki. Częściej usłyszymy w niej brzmienie elektrycznej gitary niż zawodzące tony skrzypiec.

Trzy razy piszczałka

Jest przy tym jeden instrument, który pojawi się w każdym z trzech spektakli o Janosiku. Będzie to pasterska piszczałka. Wielka, dwumetrowa, zwana fujarą. W Warszawie zagra na niej tytułowy bohater, w którego, za namową Michała Walczaka, wcielił się reżyser.

W fujarę zadęli już uczniowie ze spektaklu czeskiego Teatru Drak, którego premiera odbyła się tydzień temu. Tu reżyserem jest - znany i w Warszawie - Jakub Krofta, syn legendy europejskiego lalkarstwa Josefa.

Krofta ojciec 35 lat temu zainicjował akcję, do której nawiązuje obecny "Janosik". Wtedy każdy teatr - dwa z Czechosłowacji i jeden z Poznania - zainscenizował fragment losów Janosika i z nich powstała całość. Teraz reżyserzy połączą sceny kolażowo, ale po premierze ostatniej słowackiej części. 10 maja widzowie w Nitrze obejrzą historię zbójnika zrealizowaną w konwencji ballady. Jej reżyserem jest - często pracujący w Polsce - Ondrej Spisak.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji