Artykuły

Panny z Wilka na Interpretacjach

- Każdy z nas robi inny teatr, czegoś innego szuka. Ale jest to ten moment, kiedy mając po około 35 lat, krystalizują się nasze poglądy artystyczne i estetyczne. To czas, kiedy powinniśmy je ze sobą konfrontować - mówi Krzysztof Rekowski, reżyser poznańskich "Panien z Wilka", które zostaną dzisiaj zaprezentowane na Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje w Katowicach.

Z Krzysztofem Rekowskim [na zdjęciu], reżyserem teatralnym, o jego spektaklu, biorącym udział w Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje 2010, rozmawia Stefan Drajewski:

Dziś na festiwalu w Katowicach pokaże Pan swój spektakl "Panny z Wilka" zrealizowany w Teatrze Polskim w Poznaniu. Miał Pan już kiedyś przyjemność jako reżyser uczestniczenia w konkursie?

- Wielką przyjemność miałem z udziału w Konkursie Szekspirowskim w Gdańsku, który polega na tym, że wcześniej jurorzy krążą po Polsce, oglądają spektakle i rozdzielają nagrody. Nagrodzeni znają werdykt wcześniej niż publiczność. To jest mniej stresujące. W festiwalu katowickim uczestniczyłem dwa lata temu, prezentując "Grubą świnię" zrealizowaną w Teatrze Powszechnym w Warszawie. I wiem, jaki to duży stres.

Dlaczego?

- Spektakl przeniesiony w inne warunki często zmienia się. Inaczej oddziałuje na publiczność. U siebie czujemy się bezpiecznie. Poprzednim razem graliśmy spektakl na widowni, teraz normalnie - na scenie. Teatr w Katowicach jest większy od Polskiego w Poznaniu.

A " Panny z Wilka" są bardzo kameralnym przedstawieniem.

- To prawda, jest to teatr intymny, wymaga skupienia.

To, że został Pan zaproszony po raz drugi, nie ma znaczenia dla Pana?

- Czy ja wiem? Bardziej w tej chwili myślę o tym, aby to wszystko zorganizować jak najlepiej technicznie tam na miejscu, a nie o tym, który raz biorę udział w konkursie.

Zna Pan przedstawienia konkurentów?

- Głównie z recenzji.

Wszyscy - z jednym wyjątkiem - jesteście z tego samego pokolenia: roczniki 70.

- Każdy z nas robi inny teatr, czegoś innego szuka. Ale jest to ten moment, kiedy mając po około 35 lat, krystalizują się nasze poglądy artystyczne i estetyczne. To czas, kiedy powinniśmy je ze sobą konfrontować.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji