Artykuły

Wrocław. Przed premierą "Osądu" we Wrocławskim Teatrze Pantomimy

We Wrocławskim Teatrze Pantomimy trwają ostatnie przygotowania do najnowszej premiery, którą będzie można zobaczyć już 19 marca na Scenie na Świebodzkim.

"Osąd" inspirowany "Sądem Ostatecznym" Hansa Memlinga to przedsięwzięcie wyjątkowe - do pracy nad spektaklem zaproszono trzech reżyserów: Jerzego Kalinę, Leszka Mądzika i Pawła Passiniego.

Trzech twórców, trzy odsłony, trzy spojrzenia skrzyżowane nad obrazem XV-wiecznego malarza. Co wyniknie z tego spotkania? W jaki sposób malarskie dzieło sprzed pięciuset lat oddziałuje na wyobraźnię współczesnych artystów? Czy w czasach dominacji fragmentu, urywku, wizja sądu ostatecznego, definitywnego rozstrzygnięcia przedstawiona na płótnie Memlinga ma szansę zaistnieć w świadomości dzisiejszego odbiorcy? Na te pytania będzie można szukać odpowiedzi już niebawem, podczas premiery "Osądu".

Każdy z reżyserów pracuje nad odrębną częścią spektaklu, posługuje się innym językiem znaków, porusza się w obrębie odmiennej estetyki. Pierwszą odsłonę, którą zrealizował Paweł Passini można było zobaczyć na przedpremierowym pokazie na początku stycznia. Artysta, który w ostatnim czasie zajmuje się między innymi teatrem internetowym, połączył w swej wypowiedzi rozmaite środki wyrazu - wykorzystał nie tylko ruch, na którym opiera się pantomima, ale także słowo oraz wizualizacje pojawiające się w nietypowych kontekstach. Pozostałe części przygotowywane są przez Jerzego Kalinę, performera i rzeźbiarza, znanego Wrocławianom między innymi z instalacji "Przejście", która znalazła stałe miejsce w przestrzeni miejskiej przy skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego i Świdnickiej oraz przez Leszka Mądzika, reżysera i scenografa, twórcę teatru plastycznego, autora między innymi takich spektakli jak "Wilgoć" czy "Blask".

Widzowie będą zatem mieli okazję nie tylko uczestniczyć w dialogu współczesności z przeszłością, ale także przyjrzeć się trzem różnym realizacjom jednego tematu, w których rozmieszczenie interpretacyjnych akcentów z pewnością będzie odmienne. Wspólną płaszczyznę odniesienia stanowi w tym wypadku obraz Memlinga i - jak akcentuje Zbigniew Szymczyk, dyrektor Wrocławskiego Teatru Pantomimy oraz inspirator całego przedsięwzięcia - fakt, że wątek sądu ostatecznego ma być rozpatrywany z czysto ludzkiej, jednostkowej perspektywy.

Trójgłos reżyserów do usłyszenia już niebawem.

Premiera 19 marca o godzinie 19:00 na Scenie na Świebodzkim. Kolejne spektakle w dniach 20-21 marca oraz 28-30 kwietnia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji