Artykuły

Bydgoszcz. Spektakl Jelinek i Kleczewskiej w Polskim

W najbliższy piątek kolejna premiera w Teatrze Polskim w Bydgoszczy.

"Babel" Elfride Jelinek to tekst, nad którym od długiego czasu pracują Maja Kleczewska i Łukasz Chotkowski. W piątek, 5 marca, zobaczymy jak realizatorzy i aktorzy zaadaptowali go na scenę. A nie jest to proste zadanie.

- Tekst, który przetłumaczyła dla nas Karolina Bikont, ma ponad 80 stron - mówi Maja Kleczewska. Jest bardzo ciekawy, ale nie ma w nim dialogów. Dla teatru jest to wręcz antytekst.

Reżyserka wraz z grupą aktorów zbudowali swoją konstrukcję. - Narzucamy strukturę, ale dajemy też duże możliwości interpretacji. Język Jelinek to dzieło samo w sobie. Pisze ostro, celnie, poetycko i metaforycznie jednocześnie - tłumaczy Maja Kleczewska.

Aktorzy po pierwszych dwóch dniach czytania byli znużeni: - Kiedy wyselekcjonowaliśmy tematy, wątki, wydestylowaliśmy fragmenty, wtedy zaczęli znajdować teksty dla siebie - opowiada Łukasz Chotkowski, adaptujący "Babel". - Bez konfliktów wybierali te części, które im odpowiadały. Nie da się w jednym zdaniu streścić, o czym będzie spektakl: - Odżegnuje się od tego sama Jelinek. Ona rzuca nam, teatralnym twórcom, swoje teksty i z dużym zaciekawieniem czeka na to, co my z nimi zrobimy. Przedstawienie, nad którym pracujemy, będzie o śmierci. Prześwietlamy ten temat wielowymiarowo - mówi Kleczewska. Np. przez pryzmat matki, która zostaje, gdy jej dziecko idzie walczyć i ginie. Reżyserka kontynuuje: - Elfride krytykuje też nowe media za to, że epatują śmiercią. Trupy stają się chwilowymi bohaterami, o których za chwilę zapominamy. Pojawiają się następni. Uniewrażliwiamy się na cierpiących. Premiera "Babel" w najbliższy piątek o godz. 19 w bydgoskim teatrze.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji