Artykuły

Rozwiązłe związki

Po publikacji w 1782 roku "Niebezpiecz­nych związków" Choderlosa de Laclosa nakazano znisz­czenie tej książki jako "rozwiązłej i nieobyczajnej".

"Niebezpiecznymi związ­kami" teatr Wybrzeże rozpo­czyna jutro swój kolejny se­zon artystyczny. Teatralna wersja powieści, dziś mają­cej swoje miejsce na półce z klasyką francuskiej litera­tury, oparta jest na scenariu­szu filmowym autorstwa amerykańskiego dramaturga Christopera Hamptona. To według tego scenariusza nakręcono znany film z Glenn Close, Johnem Malkovichem i Michelle Pfeiffer. Realiza­torzy przedstawienia dekla­rują jednak jasno, że film nie był dla nich jakąkolwiek inspiracją.

O czym opowiada przed­stawienie?

- O miłości własnej, kulcie indywidualizmu, egoizmie, który uniemożliwia ludziom bycie ze sobą - opowiadał na przedpremierowej konfe­rencji prasowej reżyser przedstawienia Waldemar Zawodziński. - Własne uczu­cia stają się tu przedmiotem gry. Maska jest twarzą tych ludzi. To prowadzi ich do katastrofy.

Markizę de Merteuil gra Joanna Bogacka, wicehrabiego de Valmonta, Jarosław Tyrański.

- Na pewno nie jest to po­stać, o której zagraniu ma­rzyłam - zdradza Bogacka. W żaden sposób nie można obronić tej kobiety, próbowałam coś znaleźć, ale nie udało mi się.

Bogacka na pierwszych próbach wychodziła na sce­nę z poczuciem obrzydzenia do swej bohaterki. Dopiero z czasem udało się jej z nią oswoić.

Dla Tyrańskiego de Valmont to ktoś, w kim mimo wszystko dochodzi do głosu uczucie. Postać interesująca do zagrania, bo można poka­zać, jak rodził się człowiek.

Wśród aktorów zobaczy­my niewystępującą na sce­nie Wybrzeża od wielu, wie­lu lat Bogusławę Czosnowską. Zadebiutuje w gdańskim teatrze Magdalena Boć.

Zawodziński jest także autorem scenografii.

- To nie będzie bombo­nierka - deklaruje. - Projekt scenograficzny wykorzystuje przestrzeń dużej sceny. Pojawiające się postacie ma­ją w niej sprawiać wrażenie, jakby pojawiały się zawie­szone w przestrzeni, poza czasem.

- Jesteśmy głodni grania - powiedział przed premierą jeden z aktorów, Grzegorz Gzyl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji