Artykuły

Życie: Trzy wersje

Sztukę Yasminy Rezy, świetnej pisarki francuskiej, zagrają w Olsztynie aktorzy warszawskiego teatru Komedia.

Autorka przedstawia trzy wersje tej sa­mej kolacji w paryskim mieszkaniu z udziałem dwóch par małżeńskich i dziecka kwilącego za ścianą. Sytuacja jest za każdym razem ta sama - do naukowca przychodzi z wizytą protektor, od którego zależy je­go kariera zawodowa. Naukowiec ukończył właśnie pierwszy po długiej przerwie artykuł, który ma być powrotem w wielkim stylu, i chce to uczcić. Protektor wtrąca jednak od niechce­nia, że podobny tekst czytał w internecie i ko­lacja zmienia się w stypę.

Yasmina Reza za każdym razem opowiada tę banalną historię nieco inaczej, sprawiając, że zaczyna się ona mienić psychologicznymi odcieniami. Na wiadomość, która może być gwoź­dziem do trumny jego kariery, naukowiec reaguje za każdym razem inaczej. W jednej wersji załamuje się, w drugiej mężnie znosi porażkę. Raz jest tchórzem i lizusem, a raz twardym facetem. Podobnie zmieniają się wszyscy uczestnicy kolacji - protektor raz jest Don Juanem, a raz chamem, który szydzi publicznie z włas­nej żony. Ta bywa słodką idiotką lub inteligen­tną, choć nadużywającą wina tobietą. Żona naukowca raz demaskuje lizusostwo męża. innym razem wspiera go w walce o godność. Nikt nie pozostaje jednoznaczny i oczywisty, powtórzo­na trzykrotnie opowieść odsłania charaktery bo­haterów od spodu i analizuje ich wybory. Nic nie jest w tym teatrze z góry określone, możesz postapić tak lub tak, decyzja należy do ciebie.

Ta błyskotliwa literatura doczekała się w Komedii wzorowego wykonania: Maria Pakulnis, Edyta Olszówka, Piotr Machalica i Krzysztof Kolberger grają trzy razy te same role, prawie się nie powtarzając, co samo w sobie jest już sukcesem. Największą metamor­fozę przechodzi Machalica: od tchórza, płasz­czącego się przed każdym, do twardego face­ta zranionego na godności i honorze, i w obu tych rolach jest wiarygodny. Jedyne, czego temu przedstawieniu brakuje, to zamontowa­nych przy fotelach guzików do głosowania, które pozwoliłyby publiczności wpływać na bieg akcji...

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji