Artykuły

Szekspir Nazara i Baki

W teatrze Wybrzeże trwają próby "Ryszarda III" Williama Szekspira w reżyserii i scenografii Krzysztofa Nazara, dyrektora artystycznego gdańskiej sceny. Premiera przedstawienia odbędzie się na dużej scenie 26 lutego. Muzykę do "Ryszarda III" pisze Joanna Wnuk-Nazarowa, kostiumy przygotowuje Krzysztof Tyszkiewicz (także współpraca scenograficzna), pracujący już wcześniej z Nazarem przy "Hamlecie". W roli słynnego satrapy obejrzymy Mirosława Bakę (na zdjęciu z żoną Joanną Kreft-Baką). - Ta sztuka uzmysławia nam, że to świat, jego zdziczenie, zachwianie wartości powodują, że może pojawić się ktoś taki, jak Ryszard III - mówił kilka miesięcy temu Krzysztof Nazar. Reżyser uważacie tę rolę może zagrać tylko Mirosław Baka, m.in. dlatego, że ma na swoim koncie rolę Hamleta (gra go w Gdańsku od trzech lat). - Gdyby Hamlet nie zginął, byłby Ryszardem - twierdzi Nazar.

Akcja Szekspirowskiego dramatu dzieje się w Anglii, w drugiej połowie XV wieku. Starcie dwóch rodów - Lancasterów i Yorków daje początek krwawym wydarzeniom... Wielu teatralnych i filmowych interpretatorów Stratfordczyka "przekłada"dziś jego utwory na język końca XX wieku. Jedna z ostatnich filmowych adaptacji "Ryszarda III" odwoływała się do czasów III Rzeszy... Jaki będzie "Ryszard" Nazara, przekonamy się niebawem.

Próby trwają też na Małej Scenie teatru Wybrzeże. Piotr Kruszczyński przygotowuje "Ogień w głowie" Mariusa von Mayenburga. Premiera 5 lutego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji