Artykuły

Warszawa. Nominacje do Polskich Nagród Filmowych Orły 2010

"Rewers", "Dom zły" i "Wojna polsko-ruska" otrzymały nominacje do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł 2010 w kategorii najlepszy polski film. Listę nominacji do Orłów 2010 w poszczególnych kategoriach ogłoszono w poniedziałek w Warszawie.

Na liście nominacji do Orłów 2010 w poszczególnych katerogiach przeważają twórcy i obsada trzechprodukcji: "Rewersu", "Domu złego" i "Wojny polsko-ruskiej" - czyli tych obrazów, które walczyć będą o statuetkę za najlepszy film.

W kategorii najlepszy reżyser nominowani zostali twórcy tych filmów: Borys Lankosz - za "Rewers", Wojciech Smarzowski - za "Dom zły" i Xawery Żuławski - za "Wojnę polsko-ruską".

W kategorii najlepsza główna rola kobieca nominacje otrzymały: Kinga Preis - za rolę w "Domu złym", Agata Buzek - za rolę w "Rewersie" oraz Krystyna Janda - za rolę w "Tataraku" Andrzeja Wajdy.

W kategorii najlepsza główna rola męska nominacje przyznano: Marianowi Dziędzielowi - za rolę w "Domu złym", Marcinowi Dorocińskiemu - za rolę w "Rewersie" i Borysowi Szycowi - za rolę w "Wojnie polsko-ruskiej".

W kategorii najlepsza drugoplanowa rola kobieca nominowane zostały: Anna Polony - za rolę w"Rewersie", Krystyna Janda - także za rolę w "Rewersie" oraz Sonia Bohosiewicz - za rolę w "Wojnie polsko-ruskiej".

W kategorii najlepsza drugoplanowa rola kobieca nominowane zostały: Anna Polony - za rolę w "Rewersie", Krystyna Janda - także za rolę w "Rewersie" oraz Sonia Bohosiewicz - za rolę w "Wojnie polsko-ruskiej".

Z kolei w kategorii najlepsza drugoplanowa rola męska nominowani są: Robert Więckiewicz - za rolę w "Domu złym", Janusz Gajos - za rolę w "Mniejszym źle" i Adam Woronowicz - za rolę w "Rewersie".

Za najlepszy scenariusz nominowano: Wojciecha Smarzowskiego i Łukasza Kośmickiego, którzy napisali wspólnie scenariusz dramatu "Dom zły"; Ryszarda Bugajskiego i Krzysztofa Łukaszewicza - twórców scenariusza "Generała Nila" oraz Andrzeja Barta - autora scenariusza "Rewersu".

Nominacje w kategorii najlepsza muzyka przypadły: Wojciechowi Kilarowi - za muzykę do "Rewizyty" Krzysztofa Zanussiego, Włodkowi Pawlikowi - za muzykę do "Rewersu" i Pawłowi Mykietynowi - za muzykę do "Tataraku".

W kategorii najlepsze zdjęcia nominacje otrzymali operatorzy: Krzysztof Ptak - za zdjęcia do "Domu złego", Marcin Koszałka - za zdjęcia do "Rewersu" i Marian Prokop - za zdjęcia do "Wojny polsko-ruskiej".

W kategorii "Odkrycie roku" do nagrody nominowano trójkę młodych reżyserów: Katarzynę Rosłaniec - reżyserkę "Galerianek", Borysa Lankosza - twórcę "Rewersu" i Pawła Borowskiego, który zrealizował dramat "Zero".

Ogłoszono również nominacje w kategorii najlepszy film europejski pokazywany na polskich ekranach w minionym, 2009 roku. Przyznano je obrazom: "Biała wstążka" Michaela Hanekego (Austria/Niemcy/Francja/Włochy), "Slumdog. Milioner z ulicy" Danny'ego Boyle'a (Wielka Brytania) oraz "Vicky Cristina Barcelona" Woody'ego Allena (Hiszpania/USA).

Jak zapowiedziała dyrektor Polskich Nagród Filmowych Orły Iza Wójcik, nazwisko artysty nagrodzonego Orłem 2010 za osiągnięcia życia zostanie ogłoszone 24 lutego.

Laureaci Orłów 2010 w pozostałych kategoriach zostaną wyłonieni spośród nominowanych i uhonorowani 1 marca podczas gali w Warszawie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji