Artykuły

Gdańsk. Wieczór z teatrem tańca w Żaku

Klub Żak zaprasza 29 stycznia o godz. 19 na wieczór, podczas którego zaprezentowane zostaną dwa niezwykle refleksyjne spektakle. Na początek duet: Julia Mach i Anna Maria Nowak "alien anonymous", następnie solo Anny Marii Nowak "Mindblankless" (work in progress).

"alien anonymous" to spektakl inspirowany "Solaris" Stanisława Lema. Na stacji kosmicznej, która została stworzona, by badać niezrozumiałe, nieoczekiwane zachowanie oceanu, który pokrywa powierzchnię planety Solaris, zaczynają się pojawiać tzw. "goście". Wydają się być ludźmi, lecz okazują się reprezentacjami ukrytych skrawków pamięci badaczy. Jako tacy odwiedzający konfrontują ich z częściami umysłu, które badacze wierzyli, że bezpiecznie wyłączyli. Jedną z odwiedzających jest Harey, była żona psychologa Krisa, który powinien wyjaśnić dziwne wypadki na stacji. Prawdziwa Harey popełniła samobójstwo dziesięć lat wcześniej, po ostrej kłótni z mężem. Nowa Harey nic o tym nie wie. Harey jako odwiedzająca posiada świadomość, która mówi jej, że jest człowiekiem i że nie różni się od pozostałych ludzi na stacji. Krok po kroku zdaje sobie sprawę, że nie jest tą, którą myślała, że jest...

Solo "Mindblankless" jest rezultatem procesu badania i poszukiwania konceptów oraz fizycznych (tanecznych) rozwiązań, związanych z zagadnieniem "przemieszczenia" (ang. misplacement). Celem poszukiwań było przemieszczanie, zmiana funkcji lub znaczeń różnych elementów takich jak: części ciała, idee, słowa, konteksty, miejsca i przestrzenie lub nawet czas. Eksperymentowanie z tematem przemieszczania wiąże się z poszukiwaniem absurdu, nonsensu, braku logiki na scenie. Może ta próba jest zadaniem utopijnym, gdyż widz zawsze będzie starał się zrozumieć lub nadać znaczenie temu, co widzi w teatrze? Sens i nonsens to zagadnienia definiowane przez człowieka, a nasza wola nadania znaczenia, zrozumienia różnych zjawisk jest silna. Źródłem inspiracji tego projektu są książki angielskiego neurologa Olivera Sacksa z licznymi historiami ludzi, mających pewne zaburzenia natury sensorycznej czy neurologicznej (np. synestezja, apraksja czy agnozja). Ich szczególne sytuacje skłaniają do refleksji nad pytaniami: co jest "normalne", na miejscu? Jak bardzo możemy ufać naszej percepcji? Co tak naprawdę definiuje naszą rzeczywistość i odbieranie świata i innych?

***

O artystkach:

Julia Mach - niezależna tancerka i choreograf; absolwentka Wiedeńskiej Stadt Opera, filozofii na Uniwersytecie Wiedeńskim i Rotterdamse Dance Academy. W 2002 roku otrzymała stypendium DanceWebEurope. W latach 2002 - 2003 pracowała jako solistka Graz Opera House. Od 2003 jako artystka niezależna współpracuje w Wiedniu z wieloma choreografami: Chris Haring (Liquid Loft), Liz King (Tanztheater Wien), Georg Blaschke, Rose Breuss, Doris Ebner and Roderich Madl (Pilottanzt), Elio Gervasi and Catherine Guerin. W 2005 roku została uznana przez Ballet Tanz International za najbardziej utalentowaną tancerkę w Austrii; nominowana do "Rolex-Mentor-Protégé Arts Initiative". W 2006 roku z Teatrem Dada von Bzdulow realizowała spektakl "Eden". Współpracuje z artystami video-artu, m.in.: Klausem Obermeierem i Ars Electronica Futurelab "Święto Wiosny" Strawińskiego oraz z młodymi artystami z Austrii i Polski. Obecnie studiuje w Bruckner Universität Linz w Austrii, zajmuje się zagadnieniami ruchu. W 2007 w Gdańsku odbyła się premiera spektaklu "Visitores" we współpracy z Filipem Szatarskim; premiera w Austrii (2009). Jej kolejne solo "fishinyou" miało premierę podczas Burgenländische Tanztage i otrzymało nagrodę Miisterstwa Sztuki na Festiwalu w Wiedniu.

Anna Maria Nowak - urodzona w Gdańsku; absolwentka III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni oraz Skandynawistyki na UG. Edukację taneczną z tytułem magistra sztuki ukończyła na Uniwersytecie Muzyki, Aktorstwa i Tańca Antona Brucknera w Linz, Austrii. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w 2009 laureatka prestiżowego stypendium DanceWeb Scholarship Programme. W latach 2003-2005 członek zespołu tanecznego x.ida (prowadzenie Johannes Randolf i Esther Linley). Od 2005 roku mieszka i pracuje jako niezależny tancerz, pedagog i choreograf w Wiedniu. Jest członkiem zespołów liquid loft/Chris Haring a także Gervasi Dance Company; współpracowała z choreografami takimi jak: Nikolaus Adler, Rose Breuss, Helene Weinzierl, Rebecca Murgi, Charlotte Vincent, Cathrine Guerin, Filip van Huffel, Stefan Dreher, Hannes Donabauer, Karl Schreiner, Radek Hewelt. Pracowała także dla Neue Oper Wien i Teatru Miejskiego w Klagenfurcie. Od 2008 Anna Maria Nowak jest zaangażowana w interdyscyplinarny projekt "Embodied Generative Music" na Uniwersytecie w Grazu. Jest członkiem i działa w związku młodych choregorafów BART w Wiedniu, uczy techniki tańca współczesnego oraz improwizacji na Uniwersytecie w Linz. Jest również współzałożycielem kolektywu artystycznego The Loose Collective składającego się z choreografów z Polski, Szwecji, Hiszpanii i Austrii.

Na zdjęciu: Julia Mach

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji