Artykuły

Kraków. Nowa sztuka Wojtyszki u Słowackiego

Maciej Wojtyszko wyreżyserował na deskach Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie swoją sztukę "O rozkoszy" (na zdjęciu). Premiera spektaklu, opowiadającego o spotkaniu carycy Katarzyny II oraz francuskiego filozofa i pisarza Denisa Diderota, odbędzie się w najbliższą niedzielę.

Reżyser wyjaśnił dziennikarzom w środę, że sztuka opowiada o mało znanym fakcie - o trwającej pięć miesięcy wizycie Denisa Diderota, autora słynnego "Kubusia Fatalisty i jego pana" na dworze carycy Katarzyny II w 1774 roku.

- Uważam, że wciąż możemy się czegoś dowiedzieć z naszej przeszłości. Są takie chwile, gdy spotykają się dwie osoby i to spotkanie jest bardzo znaczące - mówił Wojtyszko.

Według niego, sztuka porusza wciąż aktualne zagadnienia, z którymi - mimo upływu wieków - wciąż mamy problemy: erotyki oraz relacji pomiędzy kulturą, filozofią i polityką. - Politycy i intelektualiści są nadal w takiej sytuacji, że próbują się zrozumieć i nie bardzo im to wychodzi - uważa autor i reżyser sztuki.

W sztuce, która będzie wystawiana na Dużej Scenie Teatru im. Słowackiego, wystąpią m.in. Joanna Mastalerz w roli carycy Katarzyny II oraz Tomasz Międzik jako Denis Diderot. Muzykę skomponował Bolesław Rawski, a scenografię i kostiumy przygotowała Anna Sekuła.

"O rozkoszy" to czwarta realizacja Macieja Wojtyszki w krakowskim teatrze w ciągu ostatnich lat. Wcześniej przygotował tam spektakle: "Bułhakow", "Kraina kłamczuchów" i "Całe życie głupi"

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji