Artykuły

Teatr jako nauczyciel polonista

"Nierządne królestwo" w reż. Pawła Kamzy w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. Pisze Ewa Podgajna w Gazecie Wyborczej - Szczecin.

"Nierządne królestwo", sztuka napisana i wyreżyserowany przez Pawła Kamzę na kanwie "Odprawy posłów greckich" Jana Kochanowskiego jest najbardziej świadomie postawionym przez reżysera na scenie zadaniem - jak kreatywny teatr może pomóc szkole, polonistom, uczniom. To właściwie propozycja, w której teatr sam przejmuje rolę nauczyciela polonisty i sam prowadzi lekcję o dziele Kochanowskiego.

Ten edukacyjny charakter projektu reżyser sygnalizuje już zresztą widzom na samym początku. Przedstawienie zaczyna Scenarzysta (Arkadiusz Buszko), który w XXI-wiecznym teatrze zastanawia się, jak na współczesną scenę napisać adaptację "Odprawy posłów greckich" Jana Kochanowskiego. Przed nim duże wyzwanie. "Zapytaj każdego ucznia, czy studenta "Odprawa" to nuda. Czego ty się po mnie spodziewasz? Reaktywacji?" - pyta przez telefon Regiego (reżysera).

Druga narracja przywoływać już będzie XVI w. i postaci historyczne z czasów Jana Kochanowskiego. Na dwór Anny Jagiellonki (świetna w tej roli Grażyna Madej), przybywają posłowie moskiewscy, żądający wydania zdrajcy księcia Kurbskiego. Tylko, że książę podoba się tutejszym damom, przedkładającym własne interesy nad dobro publiczne. Za kaprys "kucharek" kraj zapłaci licznymi ofiarami wojny z Moskalami.

Spektakl dostarcza widzom dawkę wiedzy historycznej i podpowiada, jak można obudowywać nią lektury. "Jakie kwiaty rosły w ogrodzie Anny Jagiellonki?" - zastanawia się scenarzysta i dzwoni z prośbą do córy: "Wyguglaj mi kwiaty w ogrodach renesansowych w Polsce."

Ale przede wszystkim przeniesieniem adaptacji w czasy renesansu, reżyser wykazuje (...) na czym polega próba mówienia o współczesności poprzez kostium historyczny (...)

Jednak ta inscenizacja, która choć na pewno odczarowuje drogę młodzieży do Kochanowskiego, w gruncie rzeczy pozostaje na poziomie konwencjonalnych, szkolnych tez interpretacji.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji