Artykuły

Wrocław. Wystawa o Grotowskim w Ossolineum

Od 13 stycznia do 14 marca można oglądać wystawę "Niezatarty ślad. Jerzy Grotowski w Ossolineum" (na zdjęciu) ze zbiorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich i Instytutu im. Grotowskiego.

W 2009 roku minęła 10. rocznica śmierci Jerzego Grotowskiego oraz 50. rocznica objęcia przez niego kierownictwa Teatru 13 Rzędów, późniejszego Teatru Laboratorium. Wystawa "Niezatarty ślad" zamyka Rok Jubileuszowy i przedłuża jego obchody poza rocznicę śmierci przypadającą 14 stycznia.

Wrocław jest miejscem, w którym zachowało się szczególnie wiele śladów Jerzego Grotowskiego. Po latach nauki w Krakowie i eksperymentach teatralnych w Opolu, w latach 1965-1982 znalazł tu odpowiedni klimat i warunki do pracy. Jako emigrant także uważał się za wrocławianina. Wyjeżdżając za granicę pozostawił tu swój teatr, który z czasem przekształcił się w placówkę kontynuującą, rozwijającą i dokumentującą jego drogę twórczą - obecny Instytut im. Jerzego Grotowskiego.

W 2008 r. brat Jerzego, prof. Kazimierz Grotowski, przekazał Zakładowi im. Ossolińskich część prywatnego archiwum artysty. Z tego archiwum prezentujemy nieznane fotografie i materiały z młodości, notatki dotyczące pierwszych prac reżyserskich i teoretycznych, lektur i podróży, brulion Apocaypsis cum figuris z uwagami reżyserskimi, teksty wystąpień i artykułów. Dzięki zbiorom Instytutu im. J. Grotowskiego wystawę wzbogaciły projekty scenografii, fotografie, scenariusze przedstawień, notatki organizacyjne i inne materiały dotyczące Teatru 13 Rzędów, później Laboratorium.

Wystawa ukazuje Grotowskiego nie tylko jako reżysera, reformatora teatru, charyzmatycznego mówcę i nauczyciela. Odkrywa jego fenomen od strony bardziej prywatnej, poczynając od domu rodzinnego, poprzez lektury i wydarzenia z dzieciństwa i młodości, które były dla artysty inspiracją przez całe życie.

Ekspozycja mieści się w Auli Ossolineum, którą reżyser sam wybrał na miejsce prezentacji "Akcji" Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards w lutym 1997 r. Oprawa plastyczna nawiązuje do architektury przestrzeni w niektórych spektaklach Grotowskiego, takich jak "Akropolis". Wystawa jest skonstruowana tak, by nawet osoby pierwszy raz stykające się z fenomenem Grotowskiego mogły zapoznać się z jego biografią i dokonaniami teatralnymi. Bardziej zaawansowanym widzom oferuje wiele możliwości "zagłębienia się" w świat Grotowskiego - poprzez unikalne dokumenty, takie jak pamiętnik z lat szkolnych, fotografie, listy i autorskie teksty.

Można także zobaczyć Grotowskiego "na żywo" - na wystawie prezentowane są fragmenty materiałów audiowizualnych ze zbiorów Archiwum Instytutu im. J. Grotowskiego.

***

13 stycznia - 14 marca 2010

Wrocław, Aula Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, ul. Szewska 37 (wejście od Zaułka Ossolińskiego)

Poniedziałek - piątek: 10.00-17.00, sobota: 10.00-14.00

Wstęp wolny

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji