Łódź. "Biedermann i podpalacze" wg Babickiego w Nowym
Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi czeka w najbliższą sobotę piękny jubileusz: widzowie zostaną zaproszeni na czterechsetną premierę w historii Nowego. Będzie to dramat Maksa Frischa "Biedermann i podpalacze".
Wybrany na jubileusz tekst to jedna z najbardziej znanych sztuk szwajcarskiego pisarza, którego twórczość dotąd nie była prezentowana na deskach Teatru Nowego. Bohaterem jest Biedermann, spełniony biznesmen z ambicjami politycznymi. Razem z żoną wiodą dostatnie życie, chcąc być postrzeganymi jako wzór cnót moralnych i obywatelskich. Ale miasto zostaje sterroryzowane przez podpalaczy. Chaos i strach udzielają się Biedermannowi, przekonanemu, że zło może się wydarzyć tylko u sąsiada. Na strychu biznesmena pojawiają się tajemniczy goście. Dotychczas odizolowany w swojej willi Biedermann przyjmuje ich jak przyjaciół. Czy zapaśnik i były więzień istnieją naprawdę?
- Dramat Maksa Frischa należy do takich tekstów, których czytanie po latach przywołuje nowe spostrzeżenia - podkreśla Krzysztof Babicki, reżyser nowej premiery w Teatrze Nowym. - Kiedyś opowieści o bankach i biznesmenach wydawały nam się bardzo odległe. Dziś stały się niezwykle bliskie i możemy sami obserwować używanie lub nie sumień w świecie wielkich pieniędzy.
Według twórców inscenizacji, "Biedermann i podpalacze" to także kontrowersyjny komentarz do obecnej epoki terrorystów, którzy przenikają społeczeństwo stabilizującego się dobrobytu.
- Bo terroryzm polega nie tylko na podkładaniu bomby w samolocie, ale i na ograniczaniu jednostki oraz bezwzględnym manipulowaniu nią - dodaje Babicki.
W roli Biedermanna zobaczymy po raz pierwszy w Łodzi Andrzeja Szczytko, aktora znanego m.in. ze sceny Teatru Polskiego w Poznaniu. W pozostałych rolach wystąpią: Małgorzata Flegel, Piotr Seweryński, Wojciech Bartoszek, Magdalena Kaszewska, Leszek Żukowski, Ryszard Chlebuś, Jerzy Krasuń, Teresa Makarska. Autorem scenografii jest Marek Braun, a muzyki - Marek Kuczyński.
- W naszej inscenizacji nie chcemy na siłę umiejscawiać wydarzeń w Polsce, bo uważam, że ten tekst jest ponadczasowy, dotyczący każdego miejsca - mówi o przedstawieniu reżyser. - Nie uciekamy od tekstu Frischa, nic nie dodajemy, jedynie nieco go skracamy.
Dramat "Biedermann i podpalacze", który Frisch pierwotnie miał pisać z Friedrichem Durrenmattem, powstał w 1958 roku. Prapremiera odbyła się w marcu Schauspielhaus w Zurychu. Jednak wkrótce do pierwszej wersji Frisch dopisał epilog, w którym Biedermann i jego żona trafiają do piekła. Wersja, która do dziś stanowi całość, miała premierę we Frankfurcie nad Menem we wrześniu 1958 roku. "Cała historia absolutnie niedramatyczna (tematem jest zupełnie nieskomplikowane wydarzenie, pozbawione wszelkich antydziałań - a więc prawie wzór teatru epickiego) zapisana jest w moim Dzienniku z lat 1946-1949 jako pomysł prozatorskiej burleski. Temat wykorzystałem prowizorycznie w następnych latach w słuchowisku, napisanym dla radia bawarskiego. Nie jest to zatem nic nowego!" - napisał Frisch w programie do zuryskiego wystawienia sztuki.
O tym, czy łódzka inscenizacja dramatu Frischa przyniesie nam coś nowego, przekonamy się już za kilka dni.