Artykuły

Będzin. Bajka z kosmiczną misją

Ola nie może zrozumieć swojego młodszego brata. Nigdy się nie uśmiecha i nie rozstaje ze swoją łyżką. Trudno jej zrozumieć, że cierpi na autyzm. Teatr Dzieci Zagłębia opowie w piątek historię Oli, żeby pomóc zrozumieć chorobę innym dzieciom.

Będziński teatr wie, że misją sceny dla dzieci nie jest tylko wystawianie bajek o krasnoludkach i księżniczkach, ale także prowokowanie do rozmowy o codziennych problemach. - W życiu nie ma przypadków. Najpierw sam oglądałem w oddziałach będzińskich przedszkoli jakie postępy czynią dzieci dotknięte autyzmem w grupach integracyjnych. Potem trafiłem na publikacje biblioterapeutyczne Roksany Jędrzejewskiej -Wróbel. "Kosmita" nie jest historią adresowaną docelowo dla dzieci dotkniętych autyzmem, a dla rodzeństwa i rodzin dzieci autystycznych oraz dla naszej dziecięcej publiczności, by rozmawiać z nią o akceptacji i tolerancji wobec inności - mówi Dariusz Wiktorowicz, reżyser spektaklu i dyrektor teatru.

Główną bohaterką opowieści jest Ola, która ma problem z akceptacją swojego "innego", młodszego brata. Stara się, ale nie bardzo wierzy zapewnieniom rodziców, że Kacper-Kosmita jest "normalny, tylko inny". Właściwie dlaczego nie lubi łaskotek? Nigdy się nie uśmiecha? Nie rozstaje się z łyżką lub nie zdejmuje z głowy kominiarki? Teatralny Kacper będzie na swój sposób także nieobecny. Zobaczymy na scenie jedynie podwieszoną marionetkę, która nie rozmawia z własną rodziną, lecz z wyimaginowanym Aniołem Stróżem, dla którego śpiewa piosenki. Muzykę do spektaklu skomponował Mateusz Pospieszalski.

"Kosmita" w wydaniu książkowym powstał z inicjatywy ING Banku Śląskiego, w ramach programu społecznego "W towarzystwie Lwa" propagującego techniki biblioterapii. Książkę wsparła też Fundacja Synapsis. Materiały z autentycznych terapii, w których brali udział bracia i siostry dzieci autystycznych, pomogła w tworzeniu opowieści o Kacprze-Kosmicie. Premiera spektaklu z misją w Teatrze Dzieci Zagłębia w piątek o godz. 17.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji