Artykuły

"Trzy siostry" Czechowa

Antoni Czechow - wspaniały nowelista, oryginalny dramatopisarz rosyjski z przełomu XIX i XX wieku, był ulubionym auto­rem słynnego moskiewskiego Artystycznego Teatru Akademickie­go (MChAT). Znawca i reżyser te­go teatru, Konstanty Stanisławski, mówił o twórczości Czechowa: "najszczersze nastroje, najintymniejsze zakamarki duszy, subtelny smak, władza nad sercami".

Najchętniej pisał Czechow o zwyczajnych ludziach, ich co­dziennych czynnościach i przy­warach, obok zaś o przejmują­cych, głębokich przeżyciach boha­terów. Powiedział: - "Nie co chwila ludzie strzelają się, wieszają, składają sobie nawzajem miłosne wyznania. Przeważnie jedzą, piją, włóczą się, plotą głupstwa. Trzeba to pokazać na scenie. Trzeba stworzyć dramat, w którym by ludzie wchodzili, wychodzili, jedli, mówili o pogo­dzie, grali w karty... Niech na sce­nie wszystko będzie równie pro­ste i równie zawiłe jak w życiu".

"Trzy siostry" są sztuką o wiel­kich marzeniach, nie spełnionych planach, miłościach, nadziejach. Tytułowe trzy siostry - Olga, Masza, Irina - tęsknią za innym ży­ciem. Różnym od tego, które wio­dą w gubernialnym mieście. Ucieczki od szarej egzystencji szukają w marzeniach o powrocie do Moskwy. To miasto staje się dla sióstr nadzieją, jedyną tęskno­tą... Ale ich los określą nieoczekiwane zdarzenia, miłości, inni lu­dzie.

"Trzy siostry" w Teatrze im. St. Jaracza reżyserował Krzysztof Rościszewski, scenografię projek­towała Krystyna Kamler, muzykę skomponował Jerzy Satanowski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji