Artykuły

Kraków. Uroczystości Chopinowskie wg Radwana

Główne uroczystości, które są pomysłem kompozytora Stanisława Radwana, zaplanowano na 28 lutego.

Najwięcej imprez Roku Chopina, który został w Polsce oficjalnie rozpoczęty 7 stycznia, odbędzie się pod koniec lutego bądź 1 marca, a więc w okolicach 200. urodzin kompozytora. Fetę w hołdzie Chopinowi przygotowuje też Kraków. Na główną uroczystość Ministerstwo Kultury da miastu 700 tys. zł.

- Udało nam się przekonać ministra kultury, że Kraków też ma swój udział w uroczystościach. Chopin był romantykiem, a każdy z romantyków marzył o Krakowie - mówi Stanisław Dziedzic, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa. - Chopin był w Krakowie, zwiedził miasto, a także Wieliczkę, Ojców, Dolinę Prądnika.

W lipcu 1829 roku 19-letni Fryderyk Chopin, jadąc z Warszawy do Wiednia, zatrzymał się w Krakowie, a dokładnie w podkrakowskim Podgórzu w domu "Pod Czarnym Orłem". Był w Bibliotece Jagiellońskiej, a w katedrze na Wawelu słuchał grającego na organach Wincentego Gorączkiewicza. "Tydzień pierwszy zeszedł nam w Krakowie na samych spacerach i zwiedzaniach okolic krakowskich" - pisał kompozytor.

Krakowskie główne uroczystości, które są pomysłem Stanisława Radwana, kompozytora, zaplanowane zostały na 28 lutego (data urodzin Chopina nie jest jasno określona, to albo 22 lutego albo 1 marca). Wszystko rozpocznie się mszą świętą na Wawelu, podczas której Jerzy Trela przedstawi "Fortepian Chopina" Norwida. Do katedry, po raz pierwszy w historii miasta, zostanie przywieziony fortepian, na którym zagra, jak twierdzi Stanisław Dziedzic, "naprawdę wybitny artysta". Jaki? - Jeszcze nie możemy zdradzić nazwiska, gdyż nie mamy podpisanej umowy - tłumaczy dyrektor Dziedzic.

Po mszy, w krypcie wieszczów w katedrze zostanie wmurowana tablica, kopia nagrobnego medalionu Chopina z grobowca kompozytora z cmentarza Pere-Lachaise w Paryżu. Tego samego dnia zostanie otwarta wystawa w Collegium Maius UJ, pokazująca zgromadzone w Krakowie pamiątki po Chopinie i odbędzie się koncert tego samego "naprawdę wybitnego artysty".

Jak zapowiada Stanisław Dziedzic, będzie jeszcze wiele koncertów dedykowanych Chopinowi. Ile? Jakich? - Za wcześnie by mówić o konkretach. Jeszcze spływają do nas oferty, z wnioskami o dofinansowanie. Na pewno Chopin będzie dla nas priorytetem - mówi dyrektor.

Pewne jest, że 1 marca w Teatrze im. J. Słowackiego odbędzie się spektakl muzyczny Stowarzyszenia Pro Musica Mundi. 17 lipca na Małym Rynku w ramach Nocy Jazzu zagrają Chopin Warsaw Paris Quintet, orkiestra Akademii Beethovenowskiej i Jan Ptaszyn Wróblewski Sextet. Miesiąc później 17 sierpnia na nadzwyczajnym koncercie w Auditorium Maximum, w ramach warszawskiego Festiwalu "Chopin i jego Europa", wystąpi Bobby McFerrin i hamburski NDR Big Bang.

Gmina Kraków będzie także prezentowała Chopina w miastach partnerskich.

- Chcemy Chopinem zainteresować Europę i świat - podkreśla dyrektor Dziedzic. W Lipsku, Wilnie, Lwowie i Pécsu Chopina zaprezentują m.in. Capella Cracoviensis i Balet Dworski Cracovia Danza. Ponadto w Edynburgu odbędzie się cykl koncertów chopinowskich, zaś w Wiedniu muzykę inspirowaną Chopinem przedstawi Motion Trio.

Chopina będą też prezentować niemal wszystkie krakowskie instytucje kultury. Nikt jednak nie zdradza swoich projektów, gdyż wszystko zależy od dotacji. Decyzje w ich sprawie zapadną na początku lutego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji