Artykuły

Trzy siostry Czechowa wg Glińskiej

Irina

pokolenia lat 90.

W roli najmłodszej Iriny znakomicie debiu­tuje Anna Moskal, studentka warszawskiej Akademii Teatralnej. Czuje i myśli jak współ­czesna 20-latka. Ma kanciaste ruchy i świe­żą twarz aniołka. Nosi czarne buty na gru­bych podeszwach, długą spódnicę i śmieszny warkoczyk. Czeka na księcia z bajki, bo jak jej rówieśnicy wychowani na komercyjnej telewizji wierzy, że życie może być koloro­wym teledyskiem. Jest Iriną popowego po­kolenia. Szybko i boleśnie wyrasta ze złu­dzeń. Tragicznie głupią śmierć narzeczonego, który ginie w pojedynku, przyjmuje już z ka­mienną twarzą. Aż trudno uwierzyć, że ta kobieta z poranionym sercem była jeszcze niedawno beztroską dziewczyną.

Masza

zmysłowa i instynktowna

Katarzyna Herman jest Maszą w rozkwicie urody i siły uwodzenia. Nosi długie spódnice i obcisłe współczesne sweterki. Histerycznie pragnie miłości. Z braku okazji wylądowała u boku nieatrakcyjnego męża Kułygina. Są za­przyjaźnieni, ale nie ma między nimi mowy o czułości i seksie. Z nieszczęścia i braku namiętności apatycznie popijają razem alkohol. Miłość jest dla niej jak powietrze. Kiedy zjawia się kapitan Wierszynin, trochę nieszczęśliwy, Masza rzuca się na oślep w tę długo wyczeki­waną miłość. Ale i ona ją rozczarowuje. Gdy odkrywa, jak bardzo się pomyliła, wpada w hi­sterię. Nadzieje na życiowe zmiany okazują się ulotne. Musi pogodzić się z beznamiętną, prowincjonalną egzystencją.

Olga

samotna z wyboru

Najstarszą i najbardziej odpowiedzialną z sióstr gra Dorota Landowska. Olga pracowicie zarabia na życie, uczy na pensji dla panienek. Ma 28 lat i potrafi kontrolować emocje. To nie los skazał ją na samotność, lecz jak wiele współczesnych kobiet sama ją sobie wybrała. Jest tak atrakcyjna, że na pewno znalazłaby męża, ale w garnizonowym, prowincjonalnym mieście żaden z rozprawiających o bzdurach mężczyzn nie jest dla niej partnerem. Jej marzenia o Moskwie to chęć wyrwania się ze świata ograniczonych możliwości. Tylko ona ma dystans do gorączki marzeń. Skoro oficerowie odjeżdżają Moskwy, a ona i siostry zostają, życie musi toczyć się dalej. Kiedy znikają wielkie nadzieje, ratunkiem stają się codzienne obowiązki.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji